Today.ua

Стало відомо, коли зарплати в Україні повернуться до довоєнного рівня

У травні на ринку праці в Україні намітилося певне пожвавлення. Побільшало вакансій, деякі спеціальності дуже затребувані. Проте, незважаючи на це, роботодавці поки що не готові підвищувати зарплату за вакансіями. За більшістю позицій вона залишається нижчою, ніж до війни. Український ринок праці довго повертатиметься до довоєнного рівня зарплат. На це знадобиться не один рік.

Такий прогноз надають аналітики кадрового порталу grc.ua.

Незважаючи на невелике зростання чисельності вакансій, кількість відгуків на кожне незайняте робоче місце, як і раніше, дуже висока. Цей показник приблизно вп'ятеро перевищує довоєнну статистику. Таким чином, ініціатива на ринку праці зараз повністю на боці роботодавців. Вони ж диктують правила та визначають рівень зарплати.

Тому, незважаючи на скромніші, ніж були до війни, пропозиції із зарплати, люди все одно активно відгукуються на вакансії. Адже багато українців втратили роботу і тепер опинилися буквально на межі виживання.

"Частина економіки досі не працює, обсяги комерційної діяльності великої частки компаній не повернулися до колишнього рівня, тому бізнес оптимізує витрати та дуже часто скорочує розмір заробітних плат як діючим, так і новим працівникам", - кажуть аналітики.

При цьому за деякими вакансіями пропозиції із зарплати скоротилися або вдвічі, або навіть більш ніж удвічі. Зокрема, найбільше скоротили виплати в таких сферах:

Є, щоправда, професії, де скорочення заробітків зовсім не відбулося. Залишилися колишніми або майже колишніми зарплати в таких галузях:

Коли зарплати в Україні повернуться до довоєнного рівня?

Враховуючи розруху в країні, масове скорочення виробництва та невизначеність із війною, робити будь-які конкретні прогнози неможливо, вважають аналітики. Одне можна сказати безперечно: чим довше триватиме війна, тим довше і болісніше Україна виходитиме з кризи. На відкат до довоєнного рівня зарплат, економіки та життя загалом знадобиться не рік і не два.

"За найоптимістичнішими прогнозами, відновлення доходів до довоєнного рівня триватиме 3-5 років. Цьому може сприяти, по-перше, повернення в Україну кваліфікованих фахівців, які вимушено покинули країну, рятуючись від війни, по-друге, фінансова допомога, яку можуть надати іноземні партнери для відновлення української економіки", – вважають експерти.

Водночас аналітики дають і позитивний прогноз на найближчий час. Якщо ситуація на фронті не погіршуватиметься, то подальшого падіння рівня зарплат уже не варто побоюватися. Українська економіка вже поступово адаптувалася до нових умов і починає оживати. А це означає, що повільними кроками ми розпочнемо зворотний шлях до того рівня життя, який був у нас до 24 лютого.

Нагадаємо, за оцінками НБУ, реальне падіння зарплат в Україні склало від 25 до 50 відсотків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ