Фахівці розповіли, що буде в Україні з ціною на землю

Автор: Марченко Любов

Українські агровиробники не квапляться скуповувати землю. У найближчі роки ринок землі в Україні не буде жвавим, а ціна на землю, якщо і буде рости, то незначно. Істотно зрости вона зможе не раніше ніж років через 5 років після відкриття ринку.

Фахівці розповіли, що буде в Україні з ціною на землю - today.ua

Вже з 1 липня нинішнього року в Україні можна буде абсолютно легально продавати і купувати сільськогосподарську землю. Втім, незважаючи на відкриття ринку, фахівці в сфері земельних відносин не очікують ажіотажного попиту на землю протягом найближчих 2-3 років.

Ціна буде триматися на мінімумі перші кілька років

Зараз експерти оцінюють стартову ціну на гектар української землі в 1,5-2 тисячі доларів. Очевидно, з таких цін ринок відкриється, і такими вони будуть триматися ще пару років.

Причина в тому, що вже сьогодні є власники паїв, які тільки й чекають, щоби продати свій актив. Це пов'язано з тим, що людям терміново потрібні гроші. А суми у 80 -110 тисяч гривень багатьом збіднілим жителям села здаються казковими. Особливо це стосується люмпенізованого прошарку, який свого часу втратив роботу у колгоспі і не знайшов себе у нових економічних умовах. Такі люди будуть готові відразу продати свою землю, аби отримати за неї гроші.

Популярні зараз

Мобілізація жінок: хто зобов'язаний стати на військовий облік у ТЦК за новим законом

Telegram-канали масово повідомляють про потужний блакитний спалах у небі над Україною: його бачили в багатьох областях

Популярна вакцина від COVID-19 могла стати причиною утворення тромбів у деяких пацієнтів

Залужного запитали про президентські амбіції: відповідь ексголовкома

При цьому і самі агровиробники, навіть великі, судячи з їхніх заяв, не поспішають викуповувати у селян землю, яку вони орендують. Тим більше, що до 2024 року юрособи не мають права на покупку землі.

Правда вже сьогодні найбільш прозорливі замислюються про те, як обійти цю норму закону і почати скуповувати землю у власність ще до формального дозволу на таку скупку. Фахівці розповіли, що буде в Україні з ціною на землю Вихід, в принципі, простий. Купувати землю будуть на фізосіб, які за законом мають право сконцентрувати у своїх руках до 100 гектарів. Для цього можна підключити членів сім'ї, родичів і просто хороших друзів. Однак експерти припускають, що такі скупки також не будуть масовими.

"До 2024 року, поки не включиться ринок юросіб, не думаю, що інтерес "фізиків" буде настільки великим, щоб кардинально щось змінити. Хоча якісь тенденції до зростання (ціни), зрозуміло, будуть", - говорить виконавчий директор і співвласник агропромислового підприємства Agricom Group Петро Мельник.

Те ж саме підтверджує і досвід сусідніх країн, у яких продаж землі дозволили раніше, ніж в Україні. Зокрема, в Чехії, Угорщині, Болгарії і Словаччині у перші три роки після відкриття ринку ціна на землю не росла. Але потім вона пішла вгору.

Те саме прогнозують і в нас. Після перших двох-трьох років обкатки і притирання механізмів ринку ціна на землю піде вгору і років через 5 сягне близько 5 тисяч доларів за гектар.

Що вигідніше: купівля або оренда?

Багато землевласників постараються притримати свій головний і єдиний актив, щоби потім можна було продати його вигідніше. Тому вони вважатимуть за краще ще кілька років здавати свою землю в оренду, або згодом взяти за неї більшу ціну. Але тут їхні інтереси можуть не збігтися з інтересами орендарів.

Зараз вартість оренди гектара землі становить близько від 80 до 170 доларів в рік. Однак із відкриттям ринку землі власники паїв отримають в свої руки потужний інструмент впливу на орендарів - шантаж. Вони зможуть настійливо пропонувати користувачам свої умови, залякуючи їх тим, що продадуть або віддадуть свій пай іншому землекористувачу.

Тому вартість оренди гектара може вирости до 200-250 доларів. Таким чином, за 6 років гроші, сплачені за оренду землю, зрівняються з  вартістю її покупки, а за 7 років і перевищать.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Отже орендарям, які вже зараз платять за користування від 200 і вище доларів, є сенс все ж подумати про покупку землі, поки вона ще дешева.

Нагадаємо, деякі експерти вважають, що вже за кілька років ціна на землю в Україні може вирости в 15 разів. Тому вони радять власникам ділянок не поспішати продавати свій товар.