Російський агресор уже майже два місяці цілеспрямовано б'є по об'єктах енергосистеми нашої країни. Однак його мета – повна паралізація життя в Україні. Тому не виключено, що наступною ціллю можуть стати українські банки. Паралізація банківської системи може призвести до не менш тяжких наслідків, ніж тотальний блекаут. Адже тоді стануть неможливими безготівкові розрахунки, і може настати колапс із готівкою. А отже, навіть маючи на рахунку гроші, купити щось буде неможливо.
Чи можливий в Україні колапс із готівкою і що робити громадянам, якщо перестане функціонувати банківська система, розповів в інтерв'ю Дмитру Гордону екс-прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.
Українці турбуються, що агресор може вдарити по банках та повністю паралізувати банківську систему. Тоді неможливо буде ані здійснити безготівкових розрахунків, ані розрахуватися готівкою. Однак такий варіант практично неможливий, переконаний колишній прем'єр, який, до того ж, має досвід роботи на посаді першого заступника голови НБУ.
"Чи може теоретично банківська система потрапити під удар? Теоретично будь-яка система, яка сьогодні є в Україні, може бути під ударом. Але що таке банківська система? Це неймовірно велика, широка мережа банківських установ по всій країні. Це широка мережа банкоматів. Це широка мережа сховищ. Це навіть велика мережа відділень Національного банку України у кожній області", – зазначив Яценюк.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Тому там, де фізично може бути знищене одне банківське відділення, його замінить на інше. Також і всю систему комунікацій між банками знищити неможливо, навіть якщо вдарити по серверах цих банків. Тим більше, що багато банків перенесли свої сервери подалі – на територію ЄС. Загалом на всі випадки передбачені альтернативні варіанти.
Крім того, близько 60% банківського сектора України припадає на банки, які перебувають у державній власності. Це – ПриватБанк, Ощадбанк та Укргазбанк. Вони візьмуть на себе функції обслуговування клієнтів інших банків.
Так, можуть вийти з ладу банкомати і може не працювати інтернет-банкінг. Однак залишаються старі добрі каси банків, де можна буде оформити необхідні платежі і отримати готівку.
"Зараз я можу сказати, що центральний банк, це Національний банк України, і в цілому комерційні банки мають усі можливості забезпечити базові банківські послуги. Що таке базова банківська послуга? За що люди переживають? Що не буде готівки. Готівку знайдуть ", - переконаний Яценюк.
Тому колапс із готівкою в Україні практично неможливий. У найгіршому випадку – клієнтам банків доведеться постояти в чергах до кас, щоб отримати свої гроші. Але в такій черзі простіше буде зігрітися.
Нагадаємо, в Україні вже визначено мережу банківських відділень, які не припинять роботу у разі тотального блекауту. Вони забезпечені автономними джерелами енергії та супутниковими засобами зв'язку.