Уряд боїться підвищувати тариф на електроенергію, але все одно його підвищать

Тариф на електроенергію для населення будуть підвищувати, хоча український уряд дуже боїться це робити. Втім, радикального підвищення ціни на електрику для населення навряд чи варто очікувати найближчим часом. До такої думки схиляються експерти енергоринку.

Уряд боїться підвищувати тариф на електроенергію, але все одно його підвищать - today.ua

Повноцінне функціонування ринку електроенергії та інших енергоресурсів - одна з ключових умов МВФ для надання кредиту Україні. Якщо наш уряд не піде на умови МВФ, то, скоріш за все, чергового кредитного траншу не буде.

Однак можливі тарифні майдани лякають нашу владу не менше, ніж перспектива залишитися без грошей МВФ. І, судячи з усього, вона вже стала готуватися саме до другого сценарію. Судячи з того, як масштабно взялися за верифікацію соцвиплат, детінізацію доходів і згортання соціальних гарантій, гроші МВФ нам навряд чи світять у найближчому майбутньому.

На скільки потрібно підвищити тариф на електроенергію

Скасування з 1 січня пільгового тарифу на перші 100 кВт-годин проблеми не вирішило. Навіть по 1,68 гривні, тариф на електроенергію залишається збитковим. Вже з 1 квітня його мали намір підвищувати. Однак влада вирішила продовжити виробникам енергії спеціальні зобов'язання, за якими вони дешево продають електроенергію для населення, ще на місяць. Очевидно, уряд узяв собі ще місяць, щоб виробити якесь рішення по тарифу.

Фахівці кажуть, що середня собівартість виробленої електроенергії становить близько 3 гривень за кіловат-годину. Однак і це ще не все. Якщо додати до цього гроші за передачу і розподіл енергії, то буде не менше 3,5 гривні. Приблизно таким зараз має бути ринковий тариф на електроенергію для населення. Однак таке дворазове підвищення нинішньої плати за електроенергію загрожує черговим "тарифним" бунтом. Уряд боїться підвищувати тариф на електроенергію, але все одно його підвищать

Який вихід може знайти уряд

Можливе підвищення тарифу на електроенергію для певного обсягу споживання. При цьому, кажуть, в уряді розглядають два варіанти: перший - дворазове підвищення тарифу на електроенергію для споживання понад 300 кВт-годин і другий - для споживання понад 500 кВт-годин.

Ймовірно, ні той, ні інший варіант МВФ не влаштують.Проте, уряду все одно доведеться щось вирішувати з тарифом на електроенергію. І справа тут нелише у вимогах міжнародних кредиторів. Все набагато серйозніше: "Енергоатому", "Укгідроенерго", і "Укренерго", які зараз змушені збувати електроенергію для населення за заниженими тарифами, ніде брати грошей для поновлення своїх основних фондів. Чим це може скінчитися, усім зрозуміло: другий "Чорнобиль" нам не потрібен.

"Тому вирішувати щось буде потрібно, але що саме, ніхто досі не знає. Існує ряд пропозицій, але вони досі не придбали обрисів конкретного документа. Економічно обгрунтованого і юридично правильно оформленого. І тут проглядається нездатність Кабінету міністрів до вирішення серйозних проблем і підміна комплексних дій реагуванням на ситуативні кризи. Комплексне рішення - це не для Кабміну", - вважає директор спеціальних програм НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев.

Ще більше сумнівається в тому, що уряд ризикне підвищити тариф на електроенергію вже цього літа, керівник газопостачальної компанії ETG.UA Володимир Шведкий. Він вважає, що дії уряду буде стримувати загроза тарифного майдану, і він на це не піде.

Однак СЕО групи постачальників енергоресурсів TOLK Володимир Крупко вважає, що якісь зрушення з тарифом на електроенергію все ж намічаються. Інакше уряд продовжив би дію спеціальних зобов'язань не на один місяць, а, принаймні, до кінця року. Та оскільки влада взяла собі тайм-аут лише до 1 травня, то очевидно, до цього числа народу мають озвучити якісь зміни в тарифі на електроенергію.

У підсумку, можна вважати, що вже цьогоріч населенню готують підвищення тарифу на електроенергію. Наскільки воно буде м'яким, залежить від рішень уряду. Якщо м'яко підвищити не вийде, то може статися, що країна опиниться і без грошей МВФ, і з новим тарифним майданом.

Нагадаємо, тариф на електроенергію міг би бути набагато нижчим, якби Україні не довелося платити величезні суми виробникам так званої "зеленої" енергії. Через те, що "зелені" тарифи в Україні занадто високі, середній тариф на електроенергію виходить набагато вище, ніж він міг би бути.

ДЖЕРЕЛОdelo
Хто компенсує українцям збитки від відключення електроенергії: поради споживачам
Проблема відключення електроенергії знайома усім. З нею стикаються як мешканці новобудов, електричні підстанції яких не справляються з такою кількістю...
Дженніфер Лопес зворушливо привітала дочку колишнього нареченого з днем народження
Дженніфер Лопес і Алекс Родрігес намагалися зберегти свої відносини заради дітей. За ті роки, що закохані були разом, їх спадкоємці встигли подружитис...
Як відключити рекламу в смартфоні: ТОП-3 способи
Багато власників смартфонів страждають від настирливої реклами, яка вискакує їм на екрани в найнесподіваніший момент. Ми розповімо, що потрібно відклю...
В Україну завезуть другу партію вакцини AstraZeneca: хто в черзі на щеплення
Вакцинація в Україні триває, і тільки за останній тиждень було провакциновано 72 381 осіб. На початку тижня в країну прибуло 117 тисяч доз вакцини Pfi...
Ольга Сумська поділилася рецептом смачної паски без дріжджів
Ольга Сумська дуже часто ділиться зі своїми шанувальниками різними рецептами, відкриваючи секрети приготування смачних страв. Напередодні великого рел...