Багато наших співгромадян, які опинилися в Польщі з початку війни, побоюються виїхати в Україну навіть у невідкладних справах. Вони бояться, що не зможуть повернутися назад через те, що у них скінчився термін перебування в країні.
Правила в'їзду до країн Шенгену дійсно дозволяють українцям проводити там не більше 90 днів кожні півроку. Проте, не все так однозначно, пояснив юрист Василь Ільницький.
Він каже, що українці можуть майже без перешкод мотатися через польський кордон. Однак такі човникові рейси доступні не всім, а лише тим громадянам, які мають не прострочений закордонний біометричний паспорт. Для них перешкод на кордоні не повинно бути.
Чималі преференції при повторному в'їзді до Польщі дає нашим співгромадянам ідентифікаційний номер PESEL. Українці, які опинилися в Польщі після 24 лютого 2022 року і вирішили там тимчасово осісти, мають подати заявку на отримання номера PESEL. Їм приділяється для цього 90 днів з моменту в'їзду до Польщі.
Популярні зараз
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
В українських вузах не скасовуватимуть бюджетну форму навчання
Після того, як вони отримають PESEL із позначкою UKR, вони зможуть перебувати на території Польщі до 18 місяців. Причому цілком легально. При цьому вони також зможуть виїжджати до України і повертатися назад, роблячи це неодноразово.
Однак тут є одна норма, яку не слід порушувати. Навіть маючи номер PESEL UKR, в Україну можна в'їжджати не більше ніж на 30 днів. До закінчення 30-денного терміну біженцю слід повернутися до Польщі, щоби зафіксувати факт перетину кордону. А далі можна знову вирушати назад до України.
Та, як тільки біженець перевищить 30-денний термін перебування за межами Польщі, він втратить всі свої соціальні пільги в цій країні. А, крім того, термін його легального перебування у Польщі буде скорочено. У цьому випадку він зможе перебувати там на законних підставах лише до 23 серпня 2022 року.