Березнева індексація пенсій, на яку з нетерпінням чекають багато громадян, може їх не порадувати. Незважаючи на обіцяне середнє підвищення виплат на 500 гривень, далеко не всі пенсіонери отримають таку надбавку. У багатьох вона буде набагато скромнішою, а дехто не відчує її зовсім.
Українцям пояснили, з чим це пов'язано, і як можна було би виправити становище, якби всі громадяни справно платили Єдиний соціальний внесок.
У березні цього року обіцяють індексувати пенсії на 14%. Індексація торкнеться майже 6 мільйонів людей, що становить понад половину українських пенсіонерів. Проте багато хто з них отримає не по 500, а лише по 100 гривень збільшення до пенсії, а дехто взагалі не отримає нічого.
Це пов'язано з особливостями розрахунку пенсій, який не встигає за спритною інфляцією. По-перше, індексації підлягає лише розрахунковий розмір пенсії, який у багатьох пенсіонерів не співпадає з тими виплатами, що вони одержують. Точну методику розрахунку пенсії з усіма нюансами знають спеціалісти Пенсійного фонду. Решта громадян нею майже не володіє. Однак достатньо знати, що розрахункова пенсія залежить від стажу, коефіцієнта заробітку, який у кожного індивідуальний, та середньої зарплати по країні, яка береться за базову для розрахунку.
Популярні зараз
Військовий аналітик помітив цікаву деталь у новому відео Путіна: “Не може поворухнути руками“
Україна значно випередила Європу в затратах на оренду житла, - ЛУН
І тут – найцікавіший момент. Показник середньої зарплати беруть не за нинішній і навіть не минулий рік, а за попередні роки. Для більшості пенсіонерів, яким цього року індексуватимуть виплати, бралася середня зарплата за 2014-2016 роки. Не дивно, що вона вийшла у розмірі 5426,6 гривні. Це при тому, що за минулий рік показник середньої зарплати в Україні вже перевищив 14 тисяч. Отож, як кажуть, відчуйте різницю.
Так от, якщо підставити у формулу розрахунку ці 5426 гривень, і при цьому зарплата пенсіонера свого часу була нижчою за середню, то розрахункова пенсія вийде нижчою за ту мінімальну виплату, яку йому зараз платять. Уряд розуміє, що платити людям пенсію у розмірі 1300-1400 гривень зовсім не комільфо, тож подбав про те, щоби мінімальна виплата була хоча б на рівні прожиткового мінімуму. А він на сьогодні становить 1934 гривні.
Таким чином, якщо навіть 1400 гривень розрахункової пенсії підвищити на обіцяні 14%, то все одно ця сума буде нижчою за ту, що їм зараз платять. Тому "стрілка" рівня пенсії в результаті навіть не здригнеться - вона залишиться незмінною.
Щоправда, у Мінсоцполітики все ж таки пообіцяли підтягнути пенсію всім, хто отримує мінімальну виплату. Її мають намір підвищити до 2100 гривень. Однак до розрахункових формул, з якими "чаклують" у Пенсійному фонді, і до індексації таке підвищення жодного стосунку не має.
Звичайно, багатьох цікавить, чому уряд не підтягне середню зарплату, яку застосовують у розрахунках, до реального значення. Відповідь гранично проста: держава не має грошей, аби платити громадянам гідні пенсії. Якщо, звісно, ці громадяни не колишні судді. Тому й змушені чиновники вдаватися до різних заплутаних формул і поправок до них, аби не вийти на більші суми виплат.
Нагадаємо, в Україні також обіцяють підвищити пенсії громадянам, чиї виплати згідно із законом не підлягають індексації цього року. Їм додадуть по 135 гривень.