Польща передасть Україні у рамках нового пакету військової допомоги 100 переносних зенітно-ракетних комплексів Piorun. Про це домовився український президент Володимир Зеленський під час візиту до Польщі.
Коли це озброєння передадуть до ЗСУ – не уточнюється. Мабуть, це має статися вже найближчим часом.
Українські захисники активно використовують ПЗРК Piorun проти російських окупантів із самого початку повномасштабного вторгнення російських військ до України. Ці зенітні системи виявилися дуже ефективними. З їхньою допомогою українським бійцям вдалося збити чимало вертольотів та літаків противника.
Так, наприклад, на початку березня 2023 року за допомогою польського ПЗРК збили російський штурмовик Су-25 в районі Бахмута. До літака було близько 4 км. Також офіційно підтверджено, що за допомогою ПЗРК Piorun збили винищувачі-бомбардувальники Су-34 та гелікоптери Мі-24 й Ка-52.
ПЗРК Piorun має великий попит. Інтерес до нього такий великий, що компанія Polska Grupa Zbrojeniowa планує протягом 3-4 років збільшити випуск ракет до них удесятеро. Буде також збільшено випуск самих ПЗРК.
Армія Польщі прийняла на озброєння ПЗРК Piorun (Grom-М) у 2019 році. Це глибока модернізація польського переносного зенітно-ракетного комплексу Grom, ухваленого на озброєння польської армії у 1995 році. Модернізація полягала у покращенні пускового механізму та прицілу, а також у покращенні роботи системи самонаведення та модернізації двигуна ракети. У свою чергу Grom створили на базі радянського ПЗРК "Ігла". Тобто Grom-М – це установка ПЗРК, а Piorun – це назва ракети. Але у ЗМІ цей ПЗРК називають Piorun.
Piorun має інфрачервону систему наведення. Він важить 16,5 кг, а реактивна ракета важить 10,5 кг. Довжина – 1,596 м, діаметр – 72 мм. Оператор - 1. За допомогою цього ПЗРК можна збивати вертольоти та літаки на висоті від 10 до 4000 м, і на дальності від 500 до 6500 м. Швидкість польоту ракети становить 660 м/с.
Наразі ПЗРК Piorun стоїть на озброєнні армій Польщі та України (скільки у ЗСУ таких установок – не відомо). Вже укладено контракти на постачання цих ПЗРК до США, Норвегії та Естонії.
Нагадаємо, раніше стало відомо, що Польща може передати Україні штурмові гвинтівки (автомати) MSBS "Grot". Калібр такої гвинтівки – 5,56 мм. Стандарт НАТО.