Пільгова іпотека "єОселя" має обмеження на житло, що купується. Все залежить від сімейного стану позичальника та географії купівлі нерухомості.
Співробітники порталу пошуку та купівлі нерухомості ЛУН провели дослідження та з'ясували, на яке житло можуть претендувати українці, що беруть участь у програмі "єОселя".
У жовтні 2022 року почала діяти державна програма "єОселя". Програмою передбачено іпотеку під 3% на термін від 1 до 20 років. Обов'язковим є мінімальний перший внесок у розмірі 20% від вартості нерухомості, що купується. Наразі пільгову іпотеку надають військовим, правоохоронцям, працівникам медичної сфери та сфери освіти.
Наступного року обіцяють розширити перелік категорій громадян, які можуть претендувати на іпотеку під 3%. А поки що інші можуть скористатися програмою "Доступна іпотека 7%", що передбачає кредит на придбання житла під 7% річних.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
За умовами програми самотня людина без сім'ї може придбати житло площею не більше ніж 52,2 кв.м. Якщо ж купівлю квартири планує сім'я, то до 52,2 кв.м. можна додати по 21 кв.м на кожного члена сім'ї. Обмежено і саму вартість квадратного метра житла, яке можна придбати за пільговим кредитом. І це обмеження залежить від географії.
Людина без сім'ї у Києві обмежена вартістю квадратного метра майбутнього житла у 46,7 тис. гривень, а також загальна сума придбання не має перевищити 2,45 млн грн. Трохи менше така людина заплатить у Львові. Тут квадратний метр йому має коштувати не дорожче 39,8 тис. грн. А максимальна вартість квартири дорівнює 2,09 млн. грн. В Одесі за метр потрібно віддати не більше 38,3 тис. грн., а за всю квартиру не більше 2,01 млн. грн.
То що ж означають усі ці цифри для позичальників?
У середньому "однушка" на вторинному ринку в Києві з ремонтом коштує 55 000 доларів. Однак за даними ЛУН, середня вартість 1-кімнатних квартир, що купуються, у вересні склала 42 000 доларів. За столичну 2-кімнатну квартиру загалом потрібно заплатити 85 000 доларів. І знову ж таки дослідження ЛУН за вересень дали трохи інший результат. Середня вартість столичних "двушок", що купуються, була на рівні 69 000 доларів.
Аналогічно і з нерухомістю, що купується у Львові. Там у середньому на придбання однокімнатної квартири потрібно віддати 51 250 доларів США. Але у вересні такі квартири продавалися в середньому лише за 35 000 доларів. А ось середня вартість 2-кімнатних квартир у культурній столиці, як до вересня, так і у вересні становила 90 000 умовних одиниць.
За Одеську "однушку" в середньому хочуть 25 250 доларів. Але й тут спрацювала осіння магія, і у вересні такі квартири продавалися по 23 000 доларів. Аналогічно в Одесі і з "двушками" – 30 650 доларів проти вересневих 29 000 доларів.
За такої статистики людина без сім'ї може придбати 1-2 кімнатну квартиру на вторинному ринку Києва та Одеси. У Львові вдасться придбати лише 1-кімнатну. Для придбання нерухомості більшої площі доведеться збільшити суму першого внеску. А ось сім'я може претендувати на 2 або навіть 3-кімнатну квартиру як у Києві, так і в Одесі та Львові.
Пільгова іпотека поширюється і на новобудови. Наприклад, у Києві можна взяти в іпотеку вже збудоване житло у Голосіївському, Святошинському та Оболонському районах, а також на лівому березі столиці. Можна навіть придбати нерухомість у передмісті Києва на відстані 5-15 км від Окружної дороги. Львів пропонує 10 варіантів житлових комплексів для придбання ще не збудованого житла. В Одесі є вибір серед 30 житлових комплексів у багатьох районах міста.
Маркетинг директор ЛУН Денис Судилковський каже, що іпотека під 3% і на 20 років – це найкраща пропозиція за всю історію незалежності України. Щоправда, тут є нюанси. Насправді іпотека банками видається під 7%. Але 4% зобов'язується покривати держава. Така дотація здійснюється через спеціальний ескроу-рахунок. Відповідальність за наявність коштів на цьому рахунку несе одержувач кредиту. Рахунок може спорожніти, якщо держава перестане фінансувати програму. Також це може статися через штрафні санкції при простроченні платежу самим позичальником.
Нагадаємо, українцям планують надавати соціальне житло. Програма розрахована на внутрішньо переміщених осіб та осіб, які втратили житло внаслідок військової агресії з боку Росії.