Today.ua

Переоформлення землі: хто ризикує залишитися ні з чим, і кому потрібно поквапитися з цією процедурою

У деяких випадках власники будинків, зведених на земельних ділянках, можуть залишитися і без своїх будинків, і без землі. Це можливо у тому випадку, якщо будівля, споруджена власником, не відповідає цільовому призначенню землі. Щоб не втратити готовий будинок і не позбутися ділянки, потрібне термінове переоформлення землі.

Нерідко так буває, що власник отримав у власність землю з одним цільовим призначенням, а використав її по-іншому.

Наприклад, коли цільове призначення землі - "02.01 Для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)". В цьому випадку передбачено, що власник побудує на своїй землі один приватний будинок, а також ще якісь господарські будівлі і буде проживати на цій ділянці.

Однак трапляється, що господар такої ділянки звів на своїй землі кілька зблокованих будинків, тобто будинків, які представляють собою єдину будівлю, але насправді складаються з окремих жител, пов'язаних одним з одним послідовно однією спільною стіною.

Про те, наскільки правомірним буде таке архітектурне рішення, не можуть дати однозначної відповіді навіть у Держгеокадастрі. Однак там схиляються до думки, що для того, щоби затівати таке будівництво, все ж потрібно мати в розпорядженні землю з іншим цільовим призначенням - "02.03 Для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку". Тому забудовнику доведеться зайнятися переоформленням землі.

"У нас і сьогодні немає нормального регулювання питань про зблоковану забудову. Окремі положення в законі відсутні. Ось і виходить: одні стверджують, що зведення такого будинку законне, а інші - що ні. Треті кажуть, що потрібно ділити землю. Але в крайньому випадку можна догратися до суду. і навіть - знесення ", - налякав таких забудовників юрист компанії DreamDim, експерт з містобудівного і земельного права Юрій Брикайло.

Тому, якщо хто-небудь напосядеться покарати такого забудовника (а такі громадяни майже завжди знайдуться), то власник землі може зазнати великих збитків. Тут можливі два результати: або його будівлю примусово знесуть, не залишивши каменя на камені, або взагалі можуть порушити питання щодо позбавлення права власності на землю.

Тому експерти радять поклопотатися про зміну цільового призначення землі. Переоформлення землі - справа досить марудна. У часовому вимірі, процедура зміни цільового призначення може зайняти від місяця до півроку, кажуть знавці процесу.

Ця процедура нагадує порядок виведення земельного наділу з державної у приватну власність. Майже напевно процес переоформлення землі зажадає від власника ділянки не лише терпіння і грошей, але ще й спалить чимало нервових клітин. Однак зробити це потрібно, щоби бути впевненим, що вже тепер-то ані вашу землю, ані те, що на ній побудовано, ніхто не чіпатиме.

Нагадаємо, власники землі також зобов'язані щорічно платити земельний податок. Його величина залежить від вартості землі і від її цільового призначення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ