Накопичувальна пенсія буде запроваджена в Україні вже з 2023 року. Кабмін визначився з тим, хто першим випробує її на собі, і скільки грошей буде йти з кожної зарплати в накопичувальний фонд.
Першими випробують на собі нову пенсійну систему бюджетники. Уряд виділив три категорії працівників, для яких уже з 2023 накопичувальна пенсія стане обов'язковою. Це - соціальні працівники, військові і вчителі.
Що стосується відсотка відрахувань, і хто буде їх робити, в уряду поки немає єдиної думки на цей рахунок. Ясно лише одне: половина внеску буде платитися із зарплати працівника. А ще половину будуть платити за нього або роботодавець, або держава. При цьому схиляються до того, що в сумі буде відраховуватися на накопичувальний фонд 4% зарплати. Якщо врахувати, що працівник буде вносити половину, то виходить, що його зарплата стане меншою рівно на 2%.
Ця сума начебто невелика і не дуже обтяжлива, однак скептики припускають, що такі відрахування можуть стати абсолютно марною справою.
Згідно з розрахунками Мінсоцполітики, якщо протягом 35 років робити відрахування із зарплати в 15 тисяч гривень і домогтися запланованої Мінсоцполітики прибутковості заощаджень, то в старості можна отримувати понад 3 тисяч гривень на місяць. Однак, якщо робити ті ж маніпуляції з мінімальною зарплатою, то в старості вийде лише близько 1 тисячі гривень. Та й то - за умови, що маховик інфляції всі ці роки не буде розкручуватися з шаленою швидкістю, а залишиться в помірних межах - не більше кількох відсотків на рік.
Загалом, якось усе це виглядає поки ефемерно. Очевидно, що така пенсійна система життєздатна в державах зі стабільною, майже непохитною економікою, низьким рівнем інфляції і високодохідним фондовим ринком.
Нагадаємо, якщо відрахування в накопичувальну пенсію йтимуть за рахунок податків, то це неминуче призведе до виснаження бюджету. Це визнає і сама влада.