В Україні безробітних мають право залучати до суспільно корисних робіт. Такі роботи мають оплачуватись. Безробітні не можуть відмовитись від їх виконання. У разі відмови вони втрачають статус безробітного та виплати допомоги від держави.
Про це розповіли у Державному центрі зайнятості.
Постанова Кабміну щодо залучення безробітних до суспільно корисних робіт вийшла ще задовго до війни – у липні 2011 року. Відповідно до цієї постанови, працездатних осіб, які мають статус безробітного, можуть залучати до суспільно корисних робіт, які не потребують високої кваліфікації.
При цьому з початком війни в Україні ця постанова набула особливої актуальності, оскільки держава не може собі дозволити виплачувати безробітним допомогу цілий рік. Країні не вистачає на це фінансового ресурсу. Водночас, безробітних можуть залучати до суспільно корисних робіт та платити їм за виконану працю.
Які основні умови залучення безробітних до суспільно корисних робіт?
- У період воєнного стану громадян можуть залучати до таких робіт після їхнього місячного перебування у статусі безробітних. Якщо протягом перших 30 днів після реєстрації для безробітного не знайшлося відповідної вакансії, його можуть залучити до суспільно корисних робіт.
- Організацією таких робіт займається місцева влада або місцева військова адміністрація.
- До таких робіт можуть залучатись не лише безробітні, а й інші громадяни працездатного віку, у тому числі й ті, що не підлягають мобілізації. При цьому стан здоров'я має дозволяти їм займатися такою працею.
Соціальні і трудові гарантії, на які мають право особи, залучені до суспільно корисних робіт
- Такі роботи оплачуються. Плата за повний відпрацьований місяць не повинна бути нижчою за мінімальну зарплату. Але тут є невеликий нюанс: у трудовому договорі, який безробітний укладає з організатором робіт на певний термін, може бути обумовлена плата, нижча за розмір мінімалки.
- При цьому особам, зайнятим на таких роботах, повинні оплачувати проїзд до місця роботи і назад, якщо є така потреба.
- На осіб, зайнятих у суспільно корисних роботах, поширюються усі норми охорони праці, а також вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
- На період виконання таких робіт за безробітним зберігається його статус.
Що буде, якщо безробітний відмовиться від таких робіт?
У разі двох відмов від запропонованої роботи безробітного позбавляють його статусу та знімають з обліку у центрі зайнятості. Аналогічне правило поширюється і на суспільно корисні роботи. Тобто, якщо безробітний двічі відмовився від них, то його позбавляють статусу безробітного.
Нагадаємо, в Україні змінили правила виплати допомоги з безробіття.