Нацбанк дав невтішний прогноз щодо інфляції: усе дорожчатиме на очах

Автор: Марченко Любов

У червні поточного року інфляція в Україні пришвидшилась порівняно з травнем. У річному вимірі за місяць вона додала 3,1%. У подальшому її темпи можуть ще пришвидшитись. Наразі в Україні дуже мало чинників, які могли би сповільнити інфляцію. Отже, ціни на все будуть рости.

Нацбанк дав невтішний прогноз щодо інфляції: усе дорожчатиме на очах - today.ua

Такий коментар дав Національній банк України щодо причин і наслідків економічної ситуації, що склалася в Україні.

Відповідно до даних, оприлюднених Держстатом України, у червні інфляція в річному вимірі (з червня 2021 року по червень 2022) склала 21,5%, тоді як в травні цей показник становив 18%. Отже, лише за місяць інфляція пришвидшилась на 3,1%.

НБУ називає кілька основних причин зростання рівня інфляції:

Популярні зараз

В Україні запропонували запровадити жорсткі штрафи для школярів

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

Мінус 50% від пенсії: стало відомо, кому обмежать виплати

В Україні офіційно з'явилася професія домробітник: Рада ухвалила закон

  • порушення ланцюгів постачання;
  • скорочення пропозиції окремих товарів;
  • збільшення витрат бізнесу;
  • фізичне руйнування потужностей та інфраструктури внаслідок терористичних дій Росії та окупації окремих територій.

Темпи інфляції могли бути ще вищими, однак їх вдавалось почасти стримувати завдяки фіксованому курсу долара, запровадженому з першого дня війни, а також фіксації тарифів на комунальні послуги. Відіграло позитивну роль і налагодження поставок продукції, що дозволило уникнути великого продовольчого дефіциту у перші дні війни.

Через зростання витрат на логістику та енергоносії значно пришвидшився ріст цін на оброблені продовольчі товари. Зокрема, швидкими темпами ростуть ціни на рибні та м'ясні продукти, масло, маргарин, борошняні вироби та безалкогольні напої. Водночас, дещо повільніше стали зростати ціни на олію через обмежений експорт цього продукту і високу пропозицію на внутрішньому ринку.

Нацбанк дав невтішний прогноз щодо інфляції: усе дорожчатиме на очах

Товари непродовольчої групи також нестримно дорожчають. Це пов'язано як із дорогою логістикою, так і з підвищенням попиту на внутрішньому рику. Адже зараз немало людей повертаються з-за кордону в Україну, дехто – із заробленими там грошима. Вони й підвищують попит на непродовольчі товари.

На 14,3% пришвидшилася вартість послуг. Зокрема, в регіонах, віддалених від місць бойових дій, зростала вартість оренди житла.  Зросли також витрати на ремонт житла. Це пов'язано, насамперед,  із дефіцитом будівельних матеріалів. Значно зросли транспортні витрати, що обумовлено шаленим зростанням цін на пальне. Стали дорожчими також і медичні послуги, а також зросли витрати на побутові послуги.

Вже традиційно стрімко росли ціни на популярні крупи: гречку, рис та інші. Через дефіцит солі ціна на неї також залишалась високою. Незважаючи на початок літнього сезону, росли також і ціни на фрукти та овочі.

Рекордсменом за темпами зростання цін стало пальне. Темпи зростання цін на бензин і дизпаливо склали 90,9%.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Подальше прискорення споживчої інфляції свідчить про посилення інфляційного тиску через війну. Ризики пришвидшення інфляційних процесів і погіршення очікувань і надалі залишаються значними в умовах блокування Росією портів, пошкодження транспортної інфраструктури та цілеспрямованого знищення підприємств і складів", - прогнозує НБУ.

Нагадаємо, в Україні безпрецедентно виросли ціни на гречку. Подекуди за кілограм гречаної крупи вже правлять понад 100 гривень. Однак, незважаючи на такі високі ціни, цей продукт все одно залишається дефіцитним і є у продажу не скрізь.