Глава Кабміну Денис Шмигаль вважає, що накопичувальні пенсії, на які вже в найближчі роки почнуть відраховувати частину доходів українців, становитимуть величезний інвестиційний потенціал. А отже, вони можуть дати потужний імпульс для розвитку вітчизняної економіки.
Так, згідно з підрахунками Кабміну, за 10-15 років від початку запровадження системи накопичувальних пенсій, в Україні вдасться акумулювати на накопичувальних рахунках громадян близько 50 мільярдів доларів. Ці гроші можна буде вкладати в економіку, що дозволить її розвивати. Відповідно, вкладені гроші будуть приростати відсотками, і по досягненню пенсійного віку, громадяни отримають значно більші суми, ніж вони відраховували на накопичувальні фонди.
"Протягом 10-15 років в розвинених країнах, для України це не виняток, (введення накопичувальної пенсійної системи) має дати інвестиційний ресурс в розмірі орієнтовно до 50 млрд доларів. Власне, це будуть ресурси, накопичені в державних пенсійних фондах", - говорить прем'єр-міністр.
Скептики вважають інакше
Однак скептики вважають, що така система може працювати в ідеалі, якщо в країні є економічні умови для її функціонування. Одне з головних питань: як захистити накопичувальні пенсії громадян? Адже новітня історія України рясніє прикладами, як громадяни, котрі довірили державі свої заощадження, позбувалися їх.
Приватні фонди, які розпоряджатимуться пенсійними накопиченнями, можуть прогоріти. Або ж керівництво цих фондів може просто, прихопивши гроші вкладників, "розчинитися" в теплих країнах.
Державні фонди також можуть неефективно інвестувати гроші, і, замість того, щоби примножити заощадження, навпаки, ще й скоротять їх. Сьогодні, як кажуть експерти, в Україні навіть теоретично немає таких економічних проектів, в які можна було би вигідно вкласти гроші на довгостроковий період.
Що рекомендують фахівці
"Як показує досвід, державна участь сильно позначається на ефективності управління заощадженнями, адже пріоритет віддається не добробуту громадян, а рішенням нагальних проблем в економіці. Звичайно, певні ризики передачі накопичень в управління приватникам присутні, але все ж вони мінімізуються за рахунок прописаних вимог до ризик-менеджменту, які будуть обмежувати їхні можливості по покупці дуже небезпечних активів ", -говорить керівник компанії Perfomance Management Сергій Сароян.
Отже, переконаний він, накопичувальні пенсії українців все ж краще довірити приватним фондам. І краще, звичайно, зберігати гроші не в гривнях, а у твердій валюті - доларах або євро.
А ось економіст Всеволод Степанюк стверджує, що якраз зарубіжний досвід говорить про те, що приватним фондам не варто довіряти пенсійні накопичення. І справа навіть не в тому, що їхні власники можуть виявитись недобросовісними людьми. Справа в тому, що після кожної економічної кризи (а в Україні вони бувають із завидною постійністю) частина ці пенсійних фондів розоряється і стає банкрутами.
"І це в країнах, де емітується світова валюта! Так що в сьогоднішній Україні з її гривнею і нестабільною економікою будь-яке накопичення просто неможливеп", - говорить Степанюк.
Нагадаємо, є чимало критиків запровадження накопичувальних пенсій в тому вигляді, в якому їх пропонує нинішня влада, і серед українських політиків. Вони вважають, що через введення накопичувальних пенсій зазнає втрат солідарний Пенсійний фонд, а також бюджет країни.