Наскільки реально збідніє Україна, і як зросте курс долара після війни: прогноз професіоналів

Автор: Марченко Любов

НБУ не вдасться утримати курс долара після війни таким, як зараз. Він стане вищим. Але при цьому, завдяки низці факторів, катастрофічного зростання курсу валют вдасться уникнути.

Наскільки реально збідніє Україна, і як зросте курс долара після війни: прогноз професіоналів - today.ua

Про це йдеться в аналітичному звіті української інвестиційної компанії Dragon Capital. Компанія також, зокрема, дала прогнози щодо падіння ВВП за різних сценаріїв розвитку ситуації.

Dragon Capital виділяє три сценарії, при кожному з яких втрати ВВП та бюджету будуть різними

  1. Якщо в Україні триватимуть бої в межах окупованої території, і при цьому залишатиметься ризик ракетних ударів по решті території країни, то за підсумками 2022 року країна втратить близько третини ВВП. Наступного року також на приріст ВВП не варто розраховувати.
  2. Якщо військові дії припиняться найближчим часом, і встановиться стійке перемир'я, то можна розраховувати, що Україна за рік втратить лише чверть свого ВВП, а 2023 року можна буде розраховувати на його приріст близько 6,5%.
  3. Якщо ж, крім припинення вогню, вдасться також розблокувати для українських суден прохід Чорним морем, то Україна зможе експортувати більше своєї продукції, ніж суходолом. Це дозволить скоротити падіння ВВП до 22%. А наступного року його приріст може сягнути 10%.

Найбільш песимістичний сценарій із тотальною війною і подальшою руйнацією інфраструктури краще не розглядати, адже в цьому випадку жодні прогнози не працюють.

Наскільки реально збідніє Україна, і як зросте курс долара після війни: прогноз професіоналів

Дефіцит бюджету і боргова пастка для України

Dragon Capital оцінює щомісячний дефіцит бюджету в період воєнних дій у розмірі 4 млрд доларів. Згодом, після встановлення стійкого перемир'я, щомісячний дефіцит бюджету становитиме близько 2,5-3 млрд доларів. При цьому до закінчення року дефіцит бюджету-2022 може становити від 16 до 26% ВВП.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Цю проблему якось треба вирішувати. Вже зараз бюджет не витягує навіть соціальної ноші, яку йому залишили, знявши з нього решту видатків.

Найгірший варіант - включити друкарський верстат і надрукувати стільки грошових папірців, скільки буде потрібно. Однак це призведе до величезної девальвації гривні та неконтрольованої інфляції. Існують і більш прийнятні шляхи, але вони більшою мірою залежатимуть від наших міжнародних партнерів.

"Хоча НБУ отримав тимчасовий дозвіл безпосередньо фінансувати дефіцит бюджету, використання цієї можливості має бути максимально обмеженим, адже значна емісія гривні несе великі ризики для фінансової стабільності. Ключовим джерелом фінансування фіскального дефіциту мають стати зовнішні ресурси насамперед грантова допомога, оскільки великі обсяги кредитів, навіть дешевих і довгих, можуть затягнути Україну у боргову пастку", - попереджають аналітики.

Курс долара після війни

Курс долара формуватиметься під впливом таких основних факторів:

  • дохід від експорту послуг IT-галузі;
  • дохід з інших експортних галузей;
  • грошові перекази українців, які працюють за кордоном;
  • імпорт енергоресурсів.

Перші три фактори сприятимуть насиченню валютного ринку та, природно, зниженню курсу долара. Четвертий – працюватиме на його підвищення. У підсумку виходить не все так погано, і великого знецінення гривні не варто чекати.

"Завдяки очікуваному великому припливу зовнішнього фінансування до бюджету, НБУ зможе нарощувати золотовалютні резерви і матиме достатньо ресурсів, щоби підтримувати валютний курс інтервенціями. Якщо військова ситуація дозволить НБУ повернутися до плаваючого валютного курсу, ми очікуємо на невелику девальвацію гривні, до рівня 33 грн за долар" , – прогнозує Dragon Capital.

ПриватБанк, monobank, Ощадбанк та інші утримують курс долара в рамках вимог НБУ

В Україні із 14 квітня банкам дозволили продавати долари. При цьому вартість готівкового долара не повинна відрізнятись від фіксованого курсу НБУ більш ніж на 10%. Тобто, гранична ціна долара має бути не вищою за 32,18 грн.

При цьому в деяких обмінниках вийшли за межі цієї вимоги і виставили вищий курс долара. Проте, банки неухильно дотримуються обмежень від НБУ і дорожче ніж за 32,18 долар не продають.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Зокрема, 19 квітня державні, а також деякі приватні банки України продавали і купували валюту за такими курсами:

  • ПриватБанк – 29,255/32,18 грн (купівля/продаж);
  • Monobank – 29,25/30,00 грн (картковий курс);
  • Альфа-Банк – 31,50/32,17 грн.;
  • Райффайзен Банк – 31,45/32,17 грн.;
  • Ощадбанк – 29,50/32,18;
  • Укрексімбанк – 30,50/31,90 грн.;
  • Укргазбанк – 29,50/32,17

Нагадаємо, аналітик розповів, коли і на скільки гривня може впасти.

Головне