Today.ua

Курс долара виросте до 29 гривен: українцям радять інвестувати у крупи і макарони

Курс долара почне знову зростати вже наступного тижня. На початку лютого він може впритул підійти до 29 гривень. Наразі підстав для його зростання набагато більше, ніж для зниження. До закінчення холодів він навряд чи впаде. Проте купувати долар на останні гроші українцям не варто. Краще вкласти вільні гривні у продукти тривалого зберігання.

Таку пораду дали українцям фінансові експерти, які зробили аналіз причин зростання курсу долара, а також оцінили його перспективи.

На тижні, що завершується, курс долара спочатку стрімко зростав, а потім із середини тижня неквапливо знижувався. Зрештою, зниження курсу частково компенсувало його зростання, однак підсумковий рахунок залишився на користь зростання курсу долара: +50 копійок.

На понеділок, 24 січня, Нацбанк зберіг п'ятничний курс долара – 28,32 гривні.

Що впливало на курс долара минулими днями?

На курс долара впливали протилежні фактори, одні з яких підштовхували його вгору, інші – як могли, стримували.

Сприяли зростанню курсу американської валюти такі фактори:

Стримували долар від зростання лише два фактори:

"Якби не ці дії, курс міг би злетіти вище 29 грн/долар. Проте нерезиденти продовжують позбавлятися українських ОВДП, хоча прибутковість за ними зросла з 12% до 14% річних. Все це серйозно тисне на гривню", - вважає член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

При цьому його колега, керівник відділу аналітики ДК Forex club Андрій Шевчишин, вважає, що найбільше підігрівають девальвацію гривні нерезиденти, які активно збувають ОВДП, обмінюючи гривні на долари.

"Нерезиденти, як і раніше, мають великі можливості, щоби прискорити ослаблення гривні. І напружено стежать за новинами і ходом переговорів США і РФ. Але навіть якщо нерезиденти не виявлять великої активності, ринок залишається в заручниках зростаючого товарно-продуктового та енергетичного імпорту", - каже Шевчишин.

При цьому якщо надворі стане прохолодніше, а до того йде, Україні знадобиться покупка ще мінімум 2 млрд кубометрів газу. Отже, попит на долари в країні зростатиме й надалі.

Що буде з курсом долара наступного тижня?

На жаль, усі експерти одностайні: він зростатиме. Імпорт енергоносіїв, продовольства та інших товарів змушуватиме гривню девальвувати.

"Наступного тижня очікуємо спроби долара вийти в зону максимумів цього січня - 28,65 грн/долар. На лютий починаємо цілитися на 29 грн/долар", - вважає Шевчишин.

На думку аналітика компанії "Центр біржових технологій" Максима Орищака, черговий поштовх зростанню курсу долара може дати підвищення облікової ставки долара, яке вже витає у повітрі. Усі тільки й чекають, коли Федеральна резервна система США (аналог нашого Нацбанку) ухвалить рішення щодо підвищення облікової ставки. Це відразу ж зробить долар набагато привабливішим для інвесторів, і вони намагатимуться перенести свої заощадження в американську валюту.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, висхідний тренд курсу долара – надовго: він збережеться, принаймні, до завершення зимових холодів.

До того ж, курси валют в Україні (і не лише в ній), як і раніше, дуже чуйно реагують на чутки про можливе російське вторгнення. Весь світ, затамувавши подих, стежив за діалогом Блінкена та Лаврова, який відбувся днями.

"Якби почалася брутальна риторика - курс гривні обвалився б іще більше, якби оголосили, що про все домовилися - гривня почала би зміцнюватися. Але знову прозвучали мало що значущі слова - отже, курс збережеться на нинішньому рівні", - вважає Охріменко.

Що робити українцям: купувати чи продавати валюту?

Тут думки експертів розійшлися. Одні радять її зараз не купувати, але й не продавати долари. А Шевчишин, наприклад, радить купувати "зелені". Причому краще це зробити вже в понеділок, коли курс долара ще буде нижчим. І взагалі, краще купувати їх у моменти локальних просідань курсу долара.

Однак, якщо громадяни мають невеликі заощадження в національній валюті, то не варто витрачати останні заощадження на покупку долара, вважають експерти.

Найрозумніше - вкласти ці гроші в покупку продуктів тривалого зберігання: крупи, макарони, олію, цукор. Гігшієнічні засоби та сірники також можуть увійти до цього списку. Все одно продукти цього року нестримно дорожчатимуть. Тому, зробивши хоч невеликий запас провізії, можна буде менше панікувати через щоденне зростання цін на продовольство.

Нагадаємо, при цьому радник президента України з економічних питань Олег Устенко переконаний, що зараз в Україні немає підстав для сталого зростання курсу долара … Однак милом все-таки краще запастися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ