Оренда житла у великих містах України, із початком регіональних локдаунів, майже не зазнала змін. Однак на ринку оренди житла відбувається часткова переорієнтація. Оренда однокімнатних квартир трохи просіла. Зате клієнти стали частіше знімати трикімнатні помешкання, кажуть експерти.
Локдаун зразка 2021 року суттєво відрізняється від локдауна 2020 за багатьма параметрами, вважають експерти житлового ринку. Торік українці не знали, чого чекати від тривалого періоду безробіття: іногородні жителі, які працювали і знімали житло у багатьох містах, масово покидали мегаполіси, відмовляючись від орендованих квартир. Почасти це було пов'язано з тим, що компанії переводили своїх працівників на віддалену роботу, і залишатися, наприклад, у Києві, щоби платити за орендовану квартиру, не було сенсу.
Тому в минулому році ринок оренди житла постраждав більше, ніж ринок продажу квартир.
"Справа в тому, що ще в період торішнього локдауна він просів в обсязі у середньому на 70% в столиці, і до осені, коли пішло відновлення, відкат був не такий помітний: відвоювати вдалося лише 40% втрачених обсягів", - говорить експерт ринку нерухомості Вікторія Берещак.
Через такий масовий відтік іногородніх жителів зі столиці та інших великих міст, господарям орендованих квартир довелося приборкати свої апетити. І хоча в цьому році квартплата суттєво зросла, ціни на оренду житла майже не змінилися.
"Я не виключаю навіть, що в одній третині випадків орендарі підуть на тимчасове зниження вартості оренди, але не більше ніж на 15-30%", - припустив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АФНУ) Юрій Піта.
При цьому він нагадав, що в минулому році ціна оренди житла під час локдауна зменшилася вдвічі. Правда, потім вона потроху почала відновлюватися, проте господарі квартир все ж стали гнучкішими і готові йти на поступки клієнтам, як за ціною, так і за часом оплати. Особливо це стосується постійних клієнтів, які вже зарекомендували себе сумлінними орендарями.
Локдаун 2021 року виявив нові тенденції на ринку оренди житла
Однак істотного зниження цін на ринку оренди житла в цьому році не спостерігається. За рік потрясінь ринок уже більш-менш встоявся. Більшість тих, хто міг і хотів виїхати з Києва та інших великих міст, вже поїхали, повністю перейшовши на віддалену роботу або взагалі змінивши її. Залишилися тільки постійні клієнти, яким нікуди "бігти" зі столиці, вважає директор ріелторського об'єднання "Простір" Юлія Курганова.
При цьому експерт Вікторія Берещак помітила тенденцію: орендарі житла стали частіше цікавитися трикімнатними квартирами, а попит на однокімнатне житло почав падати. Це означає, що в людей стало менше грошей, і багато хто вже не в змозі самостійно "тягнути" оренду окремого житла. Тому й стали знімати квартири на кілька осіб.
"Вихід був або виїхати з Києва, якщо робота можлива віддалено, або шукати варіанти на малій батьківщині, або відмовитися від одноосібної оренди на користь формату flat-шерінгу, що набирає популярності", - зазначила Берещак.
Як зміняться ціни на оренду квартир до осені
Юрій Піта вважає, що ситуація на ринку оренди квартир вирівняється до літа. Великого зростання цін він не прогнозує, однак вартість оренди може повернутися до рівня, який передував локдауну. А до осені, вважає він, вартість оренди квартир може ще трохи вирости - максимум на 2-5%.
"Однак зауважу, на тлі зростання вартості комунальних платежів (до 10%), навряд чи вартість оренди зросте, адже комуналку оплачує саме орендар", - говорить Юрій Піта.
Нагадаємо, експерти розповіли про ціни на однокімнатні квартири в Києві та інших великих містах. Навіть невелике житло в мегаполісах коштує дорого.