Економічний паспорт українця: скільки грошей зможуть отримати від держави 18-річні громадяни

Автор: Марченко Любов

Виступаючи у Верховній Раді, президент Володимир Зеленський згадав про економічний паспорт українця. Ця ідея була записана ще у його передвиборчій програмі. Проте за час його президентства її поки що не вдалося втілити. Тепер гарант знову про нього згадав, причому як про питання, що має бути вирішене найближчим часом.

Економічний паспорт українця: скільки грошей зможуть отримати від держави 18-річні громадяни - today.ua

Що таке економічний паспорт українця?

Ідея полягає в тому, що при народженні кожної дитини в Україні на її ім'я державою відкриватиметься персональний рахунок, на якому накопичуватимуться надходження від реалізації державою природних ресурсів (надр і землі). Після досягнення 18-річчя дитина зможе отримати ці гроші, щоб використати їх на оплату навчання, або на покупку житла.

Як намагались реалізувати ідею економічного паспорта?

Одна така спроба вже була на початку 2020 року. Тоді депутат-"слуга" Дмитро Костюк подав до парламенту законопроект "Про економічний паспорт українця". Проте з якихось причин законопроекту, який був втіленням однієї із президентських передвиборчих обіцянок, не дали ходу.

Відповідно до цього законопроекту в Україні передбачалося створити "Фонд майбутнього", на який би відраховувався 1% від реалізації всіх корисних копалин, що видобуваються на території України. Учасниками цієї програми мали стати всі українці, народжені після 1 січня 2021 року. Таким чином, починаючи з 2039 року (коли народженим у 2021 виповниться 18 років), гроші з цього фонду стали би рівномірно розподіляти між усіма, хто досяг повноліття. Економічний паспорт українця: скільки грошей зможуть отримати від держави 18-річні громадяни У березні цього року про економічний паспорт українця вкотре згадав уже сам гарант. Тоді РНБО прийняло рішення відібрати ліцензії на використання українських надр у 19 компаній, діяльність яких була пов'язана з Росією. Тоді ж було вирішено провести аудит усіх дозволів на користування надрами, виданих у нашій країні, починаючи з 1991 року.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

На яку суму можуть розраховувати 18-річні українці, якщо економічний паспорт все-таки почне працювати?

На це питання поки що ніхто виразної відповіді не дає. Суми можуть бути дуже різні залежно від того, від якої бази братиметься цей 1%.

Якщо йдеться про всю рентну плату за користування надрами, то щорічно виходило би близько 5,5 тисяч гривень на кожного українця віком до 18 років. Таким чином, до 18 років на рахунку кожного можна було б акумулювати близько 99 тисяч гривень.

Однак якщо звузити рентну плату лише залізною рудою, то сума буде набагато меншою – лише близько 9 тисяч гривень за 18 років. Навіть за нинішніх цін це смішні гроші.

При цьому представники президентської парламентської сили оперують більш значними сумами. Так, наприклад, голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетьманцев говорить про 10 тисяч доларів.

"Ми розраховуємо на те, що після досягнення повноліття дитина повинна мати близько 10 тисяч доларів в еквіваленті. Безумовно, у гривні з урахуванням інфляції", - заявив Гетьманцев.

Звідки візьмуться такі гроші, влада поки що не пояснює: або сама не знає, або знає, але мовчить.

Аналогічні програми вже давно працюють у деяких країнах

Слід зазначити, що переважно такі програми переважно діють у багатих державах, які умовно можна назвати "бензоколонками".

Наприклад, в Об'єднаних Арабських Еміратах держава також акумулює гроші на рахунках своїх юних громадян. До 18-річного віку на кожному рахунку набирається близько 100 тисяч доларів. Крім того, одружуючись, молодята отримують за безпроцентними кредитами по 20 тисяч доларів кожен. А коли в молодій сім'ї народжується дитина, ці кредити обнуляються. Тобто, тоді молода сім'я вже взагалі нічого не винна.

Аналогічна державна програма діє й у Саудівській Аравії.

У Кувейті також є схожа програма. Там на рахунок кожного новонародженого зараховується сума, яка дорівнює приблизно 3 тисячам доларів. Ці гроші не лежать мертвим вантажем, а приростають відсотками до повноліття дитини. Крім того, цей рахунок можуть поповнювати і батьки дитини із власних коштів. В результаті, до 18 років на рахунку накопичується солідна сума, розпоряджатися якою може лише сам власник рахунку. Звичайно - по досягненню повноліття.

В Ірландії за кожного новонародженого припадає виплата у розмірі 2,5 тисяч доларів. При цьому батькам при народженні дитини дають лише невелику частину цих грошей. Потім ще якусь суму дають, коли дитині виповнилося 4 роки. А після 12 років можна зняти решту рахунку.

У США, в штаті Аляска, створили " Перманентний фонд ", в який відраховується чверть усіх доходів від реалізації нафти. Щороку половина цих грошей виплачується порівну всім мешканцям штату.

Є такий фонд і в Норвегії. Щоправда, там гроші надходять до Пенсійного фонду, на який йде частина відрахувань від видобутку нафти, і який повністю перебуває у власності держави. На сьогодні сума коштів на цьому фонді становить понад трильйон доларів. Якщо цю суму сьогодні розподілити між усіма громадянами Норвегії, то вийшло би по 220 тисяч (!) доларів. Цей гігантський фонд забезпечує близько п'ятої частини бюджетних доходів Норвегії. Ці гроші – це своєрідний резерв країни, який можна буде використати у випадку форс-мажорних обставин.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Як це працюватиме в Україні, і чи працюватиме взагалі – велике питання. Чи не віддасть влада ці гроші на відкуп приватним фондам, як збирається зробити із пенсійними накопиченнями громадян? Чи працюватимуть ці гроші і приноситимуть відсотки, якщо з кожним роком у країні залишається дедалі менше "живих" галузей економіки? Очевидно, це завдання потрібно вирішувати в комплексі з іншими економічними проблемами, які є в Україні.

Нагадаємо, в Україні спадкоємці можуть отримувати пенсію за померлого пенсіонера.