Нацбанк України, як і раніше, утримує фіксований курс долара 29,25 гривні. При цьому в обмінниках він набагато вищий – по 35-35,5 гривні, і українцям не варто чекати, що зі скасуванням фіксованого курсу НБУ "американець" почне дешевшати. Найімовірніше, курс долара стане ще вищим.
Такий прогноз дає начальник аналітичного відділу Альфа-Банку України Олексій Блінов.
На думку аналітика, сьогодні в Україні немає економічних чинників, які б могли призвести до зниження курсу долара. Навпаки, стан економіки лише спонукає до девальвації гривні. Тут і щомісячний велетенський дефіцит бюджету, і негативне торгове сальдо.
Експорту з України майже немає або він мінімальний, а імпорт тим часом відновлюється. І для імпорту потрібно дедалі більше валюти. Тому на валютному ринку відчувається хронічний дефіцит долара, що, звичайно, не може не провокувати зростання його ціни.
Втім, проблема не лише у переважанні імпорту над експортом, а й у тому, що сьогодні через війну мільйони українців опинилися за кордоном. Із цих мільйонів лише десятки тисяч знайшли собі там роботу, і навіть можуть якусь частину заробленого відсилати родичам в Україну.
За даними Альфа-Банку, частка закордонних розрахунків із використанням українських карт від початку війни зросла з 8 до 28%. Очевидно, це загальна тенденція для всіх банків, а не лише для того, що представляє Олексій Блінов.
При цьому Нацбанк, як може, намагається згладити наслідки негативного торговельного сальдо, виходячи на ринок із продажем доларів. Однак щомісяця на йому доводиться виставляти на продаж дедалі більші обсяги валюти. Зокрема, у квітні обсяг грошей, проданих НБУ, становив 2 млрд доларів, у травні – 3 млрд, а у червні вже 4.
Таким чином, сьогодні немає жодного економічного чинника, який би працював на користь гривні, на її зміцнення. А отже, українцям не варто плекати ілюзій щодо повернення курсу долара до колишніх, довоєнних, значень. Дешевого долара вже не буде.
Нагадаємо, те саме говорить і керівник відділу аналітики ГК Forex Club Андрій Шевчишин. Він вважає, що зростання курсу долара не зупинить навіть макрофінансова допомога в розмірі 9 мільярдів євро, обіцяна нам Заходом.