Компанія "Нафтогаз" просить своїх інвесторів реструктуризувати їй борг. Якщо вони не погодяться, Нафтогазу не буде на що купити газ на зиму. А ще, найбільшому постачальнику газу в Україні загрожує дефолт. А дефолт такої махини загрожує фінансовим обвалом усієї країни.
Експерти не дають однозначного прогнозу щодо розвитку ситуації та не сходяться на думці, наскільки серйозною є така загроза.
Дехто вважає, що проблема з виплатою інвесторам – надумана. Нафтогаз просить про реструктуризацію боргу перед інвесторами, що дорівнює 350 мільйонам доларів. Але при цьому компанії потрібно закупити на зиму щонайменше близько 6 млрд. кубометрів газу. За теперішніх цін на газовому ринку це становитиме понад 8 мільярдів доларів. Тому компанію навряд чи врятують 350 мільйонів доларів, які вона збирається заощадити на своїх кредиторах.
Інші експерти вважають, що, заощадивши цю суму, Нафтогаз зуміє оптимізувати свої витрати і все ж таки зможе зробити закупівлю газу на зиму. Виходячи з ситуації, що склалася, аналітики припускають три варіанти розвитку подій:
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
- або інвестори йдуть назустріч Нафтогазу (хоч і зі скрипом) і борг реструктуризують;
- або вони не погоджуються, і компанія буде змушена сплатити свій борг;
- або Нафтогазу загрожує дефолт.
Так, аналітик компанії DragonCapital Сергій Фурса вважає, що кредитори погодяться на реструктуризацію боргу. І що це може стати для Нафтогазу єдиним порятунком від дефолту. Нафтогаз, звичайно, не має своїх коштів, щоб закупити газ на зиму. Проте вже є домовленість української компанії з ЄБРР щодо кредиту розміром 300 млн євро. Крім того, Нафтогаз розраховує на компенсацію з бюджету у розмірі понад 150 млрд. гривень.
З колегою не погоджується аналітик компанії Esperio Олександр Болтян. Він переконаний, що навіть реструктуризація боргу перед інвесторами вже не врятує "Нафтогаз" від дефолту.
При цьому, якщо Нафтогаз буде оголошений банкрутом, то про кредити йому, звичайно, доведеться забути. Однак це далеко не всі наслідки: проблема вийде далеко за межі Нафтогазу.
Так, за словами Олександра Болтяна, Нафтогаз – одна із бюджетоутворюючих компаній. Зокрема, за підсумками 2021 року, його частка у держбюджеті становила 17%. Тому дефолт такої величезної махини позначиться на фінансовому кліматі в Україні та може спровокувати дефолт усієї країни. А це означає, що Україні закриють шляхи до доступних кредитів.
Чим це загрожує пересічним українцям?
За дефолту країни може зупинитися робота банків. У таких умовах людям знадобляться готівка, щоби купувати найнеобхідніше. А отже, або їм доведеться обмінювати припасену валюту за спекулятивним курсом, або їм просто не буде на що купити їжу - навіть якщо у них при цьому будуть гроші на банківській картці.
Друга проблема – розпочнуться перебої з наданням комунальних послуг: тепла, газу, електрики та води. Якщо до цього додати, що дефолт можуть оголосити під час або напередодні зими, то мільйони українців просто будуть поставлені на межу фізичного виживання.
На сьогодні, на жаль, немає жодного оптимістичного сценарію, кажуть експерти. Економіка країни продовжує скочуватися в прірву, заощадження у людей тануть, багато хто втрачає роботу. А це означає, що борги українців, зокрема й перед Нафтогазом, зростатимуть. А компанія, у свою чергу, не зможе розраховуватись за своїми боргами.
Нагадаємо, Нафтогаз обіцяє все клієнтам знижку щодо оплати за газ.