Ринок житла в Україні очікує на трансформацію. Будівництво квартир економ-класу може скоротитися до мінімуму, а ось житло бізнес-класу і вище, навпаки, будуватимуть активніше. Ринок дешевого житла можуть врятувати лише великі знижки, на які доведеться йти забудовникам.
Такий прогноз на найближчі півроку для українського ринку житла дав співзасновник і керуючий партнер інвестиційно-девелоперської компанії INSPI Development Володимир Семенцов.
До таких наслідків може спричинити нинішній застій на ринку житла. Звичайно, зимове зниження активності продажів нерухомості – явище сезонне, яке повторюється рік у рік. Проте цього року воно посилюється ще й нестабільною зовнішньополітичною ситуацією. Люди не готові вкладати гроші в те, що будь-якої миті можуть втратити. Тому, за прогнозами Володимира Семенцова, до квітня попит на ринку нерухомості може скоротитися на 30-40%. У цій ситуації особливо непросто доведеться дрібним девелоперським компаніям, які будують по одному-два об'єкти та повністю залежать від грошей інвесторів.
Коли є попит і покупці несуть гроші, тоді будівництво в них просувається активними темпами. А коли попиту немає, то й будувати немає за що. Щоби врятувати становище, забудовникам доведеться обіцяти нечувані преференції для покупців.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
" Але ніхто з потенційних покупців не зацікавлений вкладати кошти в довгобуд. Тому зупинка будівельних робіт відлякатиме покупців, і навіть можливі дисконти в розмірі до 20-25% навряд чи подолають їхні цілком мотивовані страхи", - припускає Семенцов.
При цьому будівельники елітного житла будуть у вигіднішому становищі. Їм зниження попиту на кілька місяців проблем не створить. У таких великих компаній, які зазвичай одночасно зводять кілька дорогих об'єктів у столиці, достатньо коштів, щоби продовжувати будувати, не залучаючи грошей інвесторів протягом тривалого часу.
Тому зараз, поки немає активного продажу, вони будуть інтенсивно будувати житло під майбутні продажі. Адже зараз на ринку є відкладений попит, який рано чи пізно стане реальним. Тоді забудовники можуть і поторгуватися з покупцями, які будуть змушені щедро платити за заповітні квадратні метри. Причому забудовники зможуть підняти ціну як захочуть, адже головний конкурент в лиці невеликих будівельних фірм буде паралізований.
"Лідери ринку розраховують на те, що саме конкурентні переваги їхніх об'єктів стануть значущими факторами, що вплинуть на активність покупців", - вважає експерт.
Нагадаємо, українська нерухомість зараз приваблює багатьох іноземців. Вони активно скуповують квартири у Києві та інших великих містах.