Безкоштовна земля, на яку, відповідно до закону, має право кожен українець – міф. На всіх землі не вистачить. Але держава може компенсувати право на землю грошима.
Таку революційну думку висловив в ефірі телеканалу "Україна 24" перший заступник голови Держгеокадастру Анатолій Мирошниченко.
За словами земельного чиновника, стаття 121 Земельного кодексу України писана людьми, які, очевидно, не дружили з математикою, адже таких норм землі, як закладено в цьому законі, аж ніяк на всіх не вистачить.
"Проста математика показує, що всім громадянам України не вистачить землі, тим більше крім 2 га для ведення особистого селянського господарства, стаття 121 (Земельного кодексу), передбачає право на отримання ще цілого набору земельних ділянок, зокрема й ділянки для ведення фермерського господарства, яка може бути ще більшою, ніж 2 га. Всього на всіх не вистачить", - зауважує Мирошниченко.
За словами чиновника, вже немало українців зуміли скористатися цим правом. За приблизними даними таким чином було приватизовано понад 2 мільйони гектарів. (Отже, можна припустити, що близько мільйона українців змогли безплатно приватизувати земельні наділи, що гарантовані їм законом, - авт.) Однак надалі процес приватизації проводити не можна. В Україні вже просто не залишилося "вакантної" землі.
"Настав час замислитися над тим, що держава рано чи пізно не зможе виконати цю обіцянку в законі, і вже далеко не виконує, не всі можуть отримати землю, створюється ажіотаж, соціальна напруга", - каже чиновник.
Який вихід пропонують?
Взяти й скасувати право, надане законом, також не можна. Адже Конституція України не допускає звуження тих прав громадян, які вже існують. Та все одно якось треба виходити з цієї законодавчої колізії. Тому деякі законотворці прикидають, як вихід, монетизацію права на безкоштовну приватизацію землі, каже Анатолій Мирошниченко.
Чи зупиняться зрештою на цьому варіанті, чи придумають ще якийсь інший – невідомо. Та в будь-якому випадку проблему якось треба вирішувати.
Нагадаємо, в Кабміні підготували законопроект, який дозволяє примусово позбавляти громадян права на землю, змушуючи їх через суд віддати земельні паї, що належать їм за правом власності.