В Україні все ще залишилася безкоштовна медицина. Громадяни мають право на безкоштовне проведення хірургічних операцій, а також на безоплатну допомогу у передопераційний та післяопераційний період. При цьому ліки, що містяться у Національному переліку, також мають давати безоплатно. Якщо при цьому з пацієнта вимагатимуть гроші за послуги або ліки, він має право поскаржитися до Національної служби здоров'я.
Про те, на які безкоштовні медичні і, в тому числі хірургічні, послуги українці мають право, розповіли в Національній службі здоров'я України.
Незважаючи на розширення спектру платних медичних послуг, безплатна медицина в Україні ще є. Причому йдеться не лише про прийоми в поліклініці, а й про більш серйозну медичну допомогу. Зокрема про оперативне втручання. Виявляється для того, щоб зробити планову або ургентну операцію, а потім отримати медичну допомогу у післяопераційний період платити не потрібно.
При цьому в інформації від НСЗУ звертають увагу, що без направлення робляться лише ургентні (термінові) оперативні втручання, а для планових потрібен напрям лікаря.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Щоб отримати допомогу безкоштовно за Програмою медичних гарантій, зверніться до закладу, який має договір із НСЗУ на пакети "Хірургічні операції дорослим і дітям у стаціонарних умовах" або "Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня"", - інформують у НСЗУ.
При цьому пацієнт може дізнатися про список таких медичних закладів за номером 16-77. Це, якщо він готується до планової операції. Якщо ж випадає ургентний випадок, пацієнта доставляє до найближчої лікарні бригада екстреної медичної допомоги.
Що входить до пакету безкоштовного доопераційного обстеження?
- Первинний огляд, під час якого лікар визначає, які обстеження потрібно провести до операції.
- Усі необхідні лабораторні аналізи: загальний аналіз крові та сечі, бактеріологічні та цитологічні дослідження, інструментальні дослідження (ЕКГ, УЗД, КТ, МРТ, рентген та інші). Причому лікарні повинні проводити всі ці дослідження цілодобово, за необхідності.
Хірургічне втручання та все, що його супроводжує, також має проводитись безкоштовно
- Зокрема, йдеться про всі види анестезії (загальний наркоз, епідуральний наркоз, місцеву анестезію, знеболювання в післяопераційному періоді).
- Саме оперативне втручання також провадиться безкоштовно.
- Післяопераційне виходжування пацієнт також не повинен оплачувати зі своєї кишені. Зокрема, це стосується інтенсивної терапії, цілодобового лікарського спостереження та медсестринського догляду, післяопераційного моніторингу, медикаментозної терапії. Сюди також входять додаткові консультації медичних фахівців, якщо у них виникне потреба.
- Крім того, якщо людині роблять операцію у стаціонарі, то до списку безкоштовних послуг входить також харчування пацієнта.
"На всіх етапах надання допомоги пацієнт має бути забезпечений ліками з Нацпереліку основних лікарських засобів безоплатно. Перевірити наявність ліків у конкретному закладі можна на сайті eliky.in.ua", - уточнює НСЗУ.
Тобто, якщо вам пропонують самостійно оплатити ліки, які є у списку на сайті, то ви маєте право поскаржитися на здирників.
"У разі, якщо від пацієнта вимагатимуть гроші за зазначені послуги, потрібно подати скаргу в наступному порядку: керівник медустанови, місцевий департамент охорони здоров'я. Якщо це не допомагає – звернутися до НСЗУ, надіславши паперовий або електронний лист за адресою [email protected] ", – інформує джерело.
Нагадаємо, натомість Рада узаконила плату за висококваліфіковані медичні послуги. Зокрема, це стосуватиметься третинної медичної допомоги.