В Україні немає законів, які б регламентували надання кредитних канікул та інших послаблень позичальнику. Водночас, банки розуміють, що війна завдала важкого фінансового удару по багатьох українцях. І тому переважно вони готові йти назустріч клієнтам.
Про те, на які кредитні послаблення від банків можуть розраховувати клієнти, розповідає focus.ua.
На самому початку війни багато хто був упевнений, що вона надовго не затягнеться, і вже через 2-3 місяці все повернеться на свої місця. Тому банки охоче йшли назустріч позичальникам, надавши їм канікули на 3 місяці, а то й на півроку.
Кредитори готові йти назустріч клієнтам
Втім, незабаром з'ясувалося, що війна надовго, а кредитні канікули не можуть бути нескінченними. Канікули скасували, платежі повернули, відсотки відновили. Однак тепер, через рік після початку війни, фінансове становище багатьох українців стало ще розпачливішим, і багато хто дійсно не може платити за кредитами. У таких випадках банкіри готові йти клієнтам назустріч, щоби дати їм вижити, і, водночас, своїх грошей не втратити.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"На сьогодні позичальники також мають можливість отримати кредитні канікули або реструктуризацію, якщо на це є вагомі причини (постраждали від військових дій, втратили роботу та інше) - кожен запит розглядається індивідуально", - каже директор департаменту зі збору та врегулювання кредитів ОТП Банку Олег Коробкін.
Звернутися за реструктуризацією кредиту або кредитними канікулами позичальники ОТП Банку можуть декількома способами, каже Коробкін. Тут може бути і особистий візит до одного з відділень банку, і звернення через веб-сайт, де потрібно буде заповнити онлайн відповідну форму, і через месенджери банку або його контакт-центр.
Добросовісному позичальнику, який не з власної волі опинився у скрутній ситуації, не так вже й складно добитися кредитних послаблень від банку, каже директор департаменту ризиків, член правління Юнекс Банку Юрій Мельничук. Банки, як правило, мають розроблену загальну схему реструктуризації кредитів, але також можуть використовувати індивідуальний підхід до кожного клієнта.
"Ми, наприклад, у рамках такої програми пропонуємо кілька варіантів для позичальника, як окремо, так і в комбінації: пролонгація кредиту на строк до 7 років, встановлення тримісячного пільгового періоду, коли позичальник сплачує лише відсотки, зниження процентної ставки та часткове прощення боргу. Головне у цьому питанні – готовність позичальника до співпраці", - каже Мельничук.
Деяких позичальників узагалі звільнили від виплати відсотків за кредитом
При цьому військовослужбовцям, які були мобілізовані під час війни, взагалі за весь період їхньої служби не повинні нараховуватися відсотки за кредитом. Багато військових, знаючи про цю пільгу, закріплену законодавчо, беруть кредити, які потім можна безвідсотково виплачувати. Щоправда, ця пільга не поширюється на іпотечні кредити та кредити на покупку автомобіля, а лише на споживчі позики.
"Для отримання цієї пільги необхідно письмово повідомити банк про проходження військової служби і надати документи, що підтверджують право на пільгу", - розповіла старший юрист ЮФ Wolf Theiss Оксана Волинець.
Таким чином, отримати поблажки клієнту від банку цілком реально. Банк не менше за самого клієнта, а може навіть більше ніж він, готовий за нього боротися. Адже, якщо клієнт взагалі відмовиться від виплати боргу, банк буде змушений позиватись у суді до боржника. І навіть якщо банк виграє справу (а найчастіше так і трапляється), не факт, що йому вдасться стягнути борг із неплатоспроможного позичальника.
Нагадаємо, українцям радять зараз вкладати свої заощадження у золото. На сьогодні це надійніше і прибутковіше, ніж паперові гроші.