Схоже, що масовий "банкопад" в Україні стає дедалі реальнішим. Вже найближчим часом, слідом за банком Січ, в Україні може відбутися банкрутство 12 великих банків. Це фінансові установи, які виявилися надто залежними від кредитів НБУ і не можуть гасити відсотки за цими кредитами.
Видання Forbes оприлюднило список цих 12 банків, які можуть стати кандидатами на виліт.
У цьому списку такі банки:
- Авангард;
- Акордбанк;
- Альянс;
- Банк 3/4;
- Індустріалбанк;
- Комерційний промисловий банк;
- Кристалбанк;
- Метабанк (після виходу матеріалу надійшла інформація, що АТ "МетаБанк" хеджував процентний ризик за допомогою свопу з НБУ, тому маржа за операціями з ОВДП за рахунок рефінансування позитивна і складає 2,5% річних, тобто, негативного впливу на фінансовий стан Банку та його ліквідність немає);
- Перший інвестиційний банк;
- РВС банк;
- Скай Банк;
- Український банк реконструкції та розвитку.
В усіх цих банків виявилася надто високою частка рефінансування НБУ. По суті, це - кредит від Нацбанку, за яким вони повинні регулярно розраховуватися, виплачуючи необхідні відсотки. Донедавна їм це вдавалося. Вони вкладали гроші від НБУ у цінні папери (в ОВДП), які приносили дохід 10 – 10,5% річних. До підвищення облікової ставки НБУ це давало їм 4% прибутку, що дозволяло розраховуватися і з Нацбанком, і жити самим. Однак із підвищенням облікової ставки НБУ до 25% ця схема стала збитковою.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Це (купівля ОВДП за рефінанс) - ситуативний заробіток, який був можливий за часів ковіду і до червня-2022. Наразі банки на цьому втрачають", - пояснив експерт CASE Україна Євген Дубогриз.
У всіх цих банках рефінансування НБУ становить понад третину їхніх фінансових зобов'язань, а ОВДП – понад третину їх активів. Це критично великі суми, які можуть потягнути ці банки на дно. При цьому Дубогриз припускає, що банки Акорд, Альянс та Авангард, швидше за все, утримаються на ринку. А ось решта з цього списку можуть збанкрутувати.
Експерт вважає, що навіть продаж цими банками ОВДП навряд чи зможе вирішити цю проблему. Адже, як правило, на вторинному ринку цінні папери можна продати лише з 15-18% знижкою. Тому грошей від продажу ОВДП банкам може не вистачити, щоби розрахуватися з НБУ.
Нагадаємо, 9 серпня було оголошено про банкрутство банку Січ, який перестав розраховувати з НБУ за наданий кредит.