Українців готують до нового витка підвищення цін на продукти харчування. На цей раз виросте вартість тієї продукції, у виробництві якої використовується цукор.
Дефіцит цукру в Україні утворився після рекордно низьких врожаїв 2020 року. В результаті, в 2021 році солодкий продукт довелося масово імпортувати з-за кордону. Проблеми з нестачею цукру в країні негативно позначаються на функціонуванні підприємств хлібопекарської галузі.
Об'єднання виробників харчових продуктів в Україні направило відкритого листа президенту Володимиру Зеленському, в якому закликали звернути увагу на проблеми, які виникли в галузі.
"Шокові ціни на цукор стали занадто хворобливими для кондитерів, оскільки цукор становить 50% маси всіх солодощів. В результаті ціни на вітчизняну кондитерку тільки за перший квартал 2021 року зросли на 15-20%", - говориться в зверненні.
В Об'єднанні наголосили, що підвищення вартості кінцевої продукції кондитерських фабрик не компенсує фінансові втрати, значна частина цехів працює з негативною рентабельністю. Державі доводиться нарощувати імпорт солодощів, які Україна може з успіхом проводити самостійно.
"Карамель і цукрове печиво стало дешевше виробляти в країнах ЄС, тому маємо рекордне зростання імпорту солодощів в Україні з початку року аж на 20%", - розповіли президенту виробники.
На тлі дефіциту цукру в країні скорочують обсяги виробництва підприємства хлібопекарської галузі, що теж потягне за собою зростання вартості продукції на полицях магазинів.
Щоб зупинити наростаючу кризу "Всеукраїнська асоціація пекарів", "Укркондпром", Союз українських підприємців та інші асоціації України, закликають Верховну Раду тимчасово скасувати ввізне мито на імпортований цукор. Цей крок дозволить знизити витрати на виробництво і захистить від банкрутства підприємства галузі.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні прогнозують погані врожаї цукрових буряків в 2021 році. У зв'язку з цим, ціни на цукор будуть рости.