Автори нової податкової реформи "10-10-10" запропонували скасувати єдиний соціальний внесок для всіх українців, крім фізосіб-підприємців. Наголошено, що скасування ЄСВ необхідне, щоб знизити навантаження на держбюджет.
Пенсіонери повинні самі накопичувати свої кошти на життя. Експерти проаналізували, що означає скасування ЄСВ для пенсій в Україні. ЄСВ – це податок, через який роботодавці сплачують заробітні плати "у конвертах". Він підживлює дефіцит Пенсійного фонду України.
Співавтори реформи вважають, що компенсувати втрати держбюджету від відсутності надходжень ЄСВ частково допоможе збільшення "білих" зарплат - вихід організацій із тіні. Але не всі погоджуються з таким прогнозом.
Член Наглядової ради CASE Україна та старший економіст Володимир Дубровський вважає, що ЄСВ треба скасовувати, оскільки він шкодить розвитку економіки. Але також необхідно зважитися на кардинальну зміну пенсійної системи – відмовитись від солідарної на користь накопичувальної.
Як відомо, за нинішньої солідарної пенсійної системи українці, які зараз працюють, фінансують своїми податками виплату пенсій нинішнім пенсіонерам. За словами Дубровського, солідарна система зараз перебуває на "штучному диханні" і не може існувати за демографічної ситуації, яка спостерігається в Україні.
Дотації ПФУ взяла він держава. Виходом із ситуації може стати повне скасування солідарної системи.
"Ті зобов'язання, які вже є у держави щодо пенсій, потрібно виконати. Буде важкий перехідний момент – виплачувати пенсії без нових надходжень до ПФУ", - зазначив експерт.
"Пенсія від держави має бути мінімальною, а решту громадян повинні накопичувати", - висловився фахівець. Він впевнений, що у такому разі за 15 років в Україні значно знизяться державні витрати, а пенсії навпаки – зростуть.
Аналітик зазначив, що запровадження накопичувальної пенсійної системи може бути встановлений певний відсоток доходу, який обов'язково вирушатиме на майбутню пенсію українця (накопичуватись). Але, на його думку, має бути опція відмовитися від цієї вимоги, щоб люди самі вирішували, як і де вони накопичуватимуть гроші на старість.
Українці, які не мають страхового стажу, можуть його докупити. Стало відомо, як зробити це вдвічі дешевше.