Влада України продовжує виплачувати пенсії, незважаючи на військовий стан у країні. Однак підвищення виплат не встигає за стрімкою інфляцією. Експерти проаналізували ситуацію та розповіли, що буде з виплатами у кризу. Вони пояснили, як можна віришіти проблему із недостатнім забезпеченням пенсіонерів.
Пенсії під час війни виплачуються зі складнощами. Вони пов'язані з кризою в економіці, яка працює лише на 40%.
Глава інвестиційної групи "Універ" Тарас Козак зазначив, що держава не має коштів на значне підвищення пенсійних виплат. Уряд без міжнародної підтримки взагалі не міг би повноцінно виконувати свої соціальні зобов'язання.
"Легкого виходу немає, перш за все тому, що ми бідна країна, а з початком широкомасштабної війни ми стали ще біднішими", - вказав аналітик.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Колишній заступник голови Пенсійного фонду Віктор Колбун вважає, що забезпечити українців адекватними пенсіями можна трьома способами. На його думку, потрібно скоротити витрати бюджету, обмежити максимальні пенсійні виплати та домовитись про цільову допомогу інших держав.
"По-перше, бюджетні витрати варто було б переглянути і затягнути пояси там, де це можливо... Принаймні преміальну частину в умовах воєнного стану можна скоротити", - наголосив Колбун.
Економіст зазначив про можливість домовленості про програму окремої допомоги з країнами великої сімки, великої двадцятки чи Євросоюзу. Тоді кошти спрямовувалися б найвразливішим категоріям населення.
"Можна навіть допомагати не "живими" грошима, а, наприклад, забезпечити пенсіонерів безкоштовними ліками. Це вже буде суттєва допомога, оскільки люди старшого віку багато грошей витрачають на ліки", - наголосив колишній чиновник.
На думку Віктора Колбуна, у містах пенсії могли б бути вищими, а в селах нижчими, оскільки у сільських жителів, як правило, є городи.
"В умовах тяжкої економічної кризи уряд може ввести обмеження щодо максимальної пенсії, наприклад, у 5-7 прожиткових мінімумів, і при цьому підняти мінімалку для пенсіонерів", - поділився експерт.
При цьому після війни можна було за рахунок держбюджету запровадити базову соціальну виплату для боротьби з бідністю. Колбун нагадав, що це практикується у розвинених країнах.
Нагадаємо, що в липні пенсії українців було проіндексовано. Однак багато пенсіонерів поскаржилися, що отримали копійки.