Україна може стати повністю енергонезалежною державою, але для цього необхідно залучити інвесторів та пробурити до півсотні свердловин для видобутку газу. Поки цього досягти не вдасться, газ власного видобутку в Україні дорожчатиме.
Директор економічних програм Ukrainian Institute for the Future Анатолій Амелін розповів, як Україна може знизити ціни на газ для населення та промисловості. За словами експерта, за обсягами покладів газу Україна посідає друге місце в Європі, поступаючись лише Норвегії.
Проте, щоб видобувати газ у достатньому для держави обсязі (близько 26,8 млрд. куб. м), необхідно нарощувати роботу газових потужностей. Амелін упевнений, що в умовах, коли ціни на імпорт газу зростають з кожним днем, держава повинна давати пільги внутрішнім і зовнішнім інвесторам, щоб їм було максимально вигідно розвідувати та видобувати газ на території України.
За підрахунками аналітика, в Україні необхідно пробурити 450 свердловин для видобутку вітчизняного газу, на це потрібно витратити близько трьох мільярдів доларів та ще один мільярд на відповідну інфраструктуру.
"При бурінні одним верстатом до 2-х свердловин на рік, ми 80-ма верстатами зможемо на рік бурити 160 свердловин і за 3 роки пробуримо всі 450! Три роки - і повна незалежність по газу за $4 млрд, замість щорічної данини Москві $8 млрд", – зазначив Анатолій Амелін.
Проте, на тлі інформації про можливі військові дії іноземні інвестори оминають Україну. До того ж уряд вирішив підвищити податки для газодобувних компаній, включаючи збільшення ренти, податку на прибуток та ПДВ. Загальне податкове навантаження для інвестора, який зважиться на буріння свердловин в Україні, становитиме понад 60%.
Якщо влада України ухвалить законопроект про підвищення податкових зборів для газовидобувних компаній, то надії на досягнення державою енергонезалежності можуть впасти. Про це Анатолій Амелін розповів на своїй сторінці у Фейсбуку.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський підписав указ про підвищення зарплат військовослужбовцям за рахунок збільшення ренти для газовидобувних компаній. Як фінансуватимуть підвищення окладів військових та нацгвардійців?