Попри загальну мобілізацію, чоловіки не повертаються з-за кордону: яке покарання на них чекає в Україні

Автор: Марченко Любов

В Україні триває воєнний стан та загальна мобілізація. Незважаючи на це, багато військовозобов'язаних українців не повернулися з-за кордону. Після повернення в Україну на них чекає покарання. Закон передбачає як адміністративні, так і кримінальні статті для неповерненців.

Попри загальну мобілізацію, чоловіки не повертаються з-за кордону: яке покарання на них чекає в Україні - today.ua

В яких випадках вдасться відбутися штрафом, а в яких можна поплатитися свободою, розповіла юристка Вікторія Тютюнникова.

Отже, усі військовозобов'язані чоловіки підлягають мобілізації і можуть бути призвані до лав ЗСУ. З оголошенням воєнного стану в Україні вони мали повернутись додому. Тим, хто не повернувся, доведеться понести відповідальність.

Законом передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність за неповернення в Україну

Зокрема, військовозобов'язані чоловіки, які не повернулися в Україну, муситимуть сплатити штраф у розмірі від 3400 до 5100 гривень.

Популярні зараз

Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників

Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal

Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу

Українські АЗС збільшили ціни на автогаз

Але якщо з'ясується, що вони нелегально виїхали з України вже після оголошення воєнного стану, то штраф може бути більшим: від 3400 до 8500 гривень.

Кримінальна відповідальність для неповерненців настає в тому випадку, якщо вони ще й втікачі. Тобто, якщо чоловік отримав в Україні повістку, і після цього чкурнув за кордон, то в такому  випадку він нестиме кримінальну відповідальність за свою втечу. За таке правопорушення втікачеві та ухилянту можуть присудити від 3 до 5 років ув'язнення.

Попри загальну мобілізацію, чоловіки не повертаються з-за кордону: яке покарання на них чекає в Україні

Водночас, юристка нагадала, що повістку не можна передавати через родичів, друзів та взагалі будь-яких третіх осіб. Її також не можна пересилати поштою. Повістка має бути вручена лише особисто тому, кому вона призначається, і він має це засвідчити особистим підписом.

На сьогодні правила перетину кордону законодавчо не визначені

На сьогодні норми, що діють при перетині кордону, визначені урядовою постановою. Але насамперед вони мають відповідати конституційним нормам. Адже саме Основний закон є пріоритетним. Водночас, теперішні правила перетину кордону йдуть врозріз із тими, що визначені Конституцією.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Однак оскаржити ці правила у Конституційному суді пересічні українці не можуть. Відповідне звернення до КСУ щодо встановлення неконституційності  існуючих правил перетину кордону можливе лише від президента, Верховного Суду, уповноваженого Верховної Ради з прав людини, або щонайменше від 45 депутатів ВРУ.

Нагадаємо, в Україні хочуть створити реєстр ухилянтів. Однак юристи кажуть, що це було би прямим порушення прав людини. І протизаконність такого реєстру можна було б із легкістю довести в ЄСПЛ.

Головне