Облгази тепер ділитимуться грошима з Нафтогазом: що зміниться для споживачів

Автор: Марченко Любов

Облгази, або оператори ГРМ залишаються на ринку газових послуг. Але тепер грошима, отриманими як плату за послуги від споживачів, вони ділитимуться ще й із Нафтогазом. Водночас, для пересічних споживачів газу нічого не повинно змінитись. Розмір плати за розподіл газу залишатиметься незмінним, принаймні, до завершення опалювального сезону.

Облгази тепер ділитимуться грошима з Нафтогазом: що зміниться для споживачів - today.ua

Про те, як і чому Нафтогаз тепер отримуватиме частину коштів за розподіл газу, розповіли у прес-службі РГК (Регіональної газової компанії), яка об'єднує 20 облгазів.

Як ділили і як тепер ділитимуть плату за розподіл газу?

Кошти, які досі надходили від клієнтів кожного облгазу (оператора, що обслуговує місцеві газові мережі, прилади вимірювання та подає газ у кожну оселю), розподілялись між самим облгазом та оператором газотранспортної системи.

Тепер до цих двох субєктів газового ринку додалося ще два: суб’єкт ринку природного газу, на якого покладаються спеціальні обов’язки з реалізації природного газу операторам газорозподільних систем, та Постачальник "останньої надії" (щодо періодів постачання з листопада 2021 року по лютий 2022 року).

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

У Верховній Раді вирішили, що відшкодування сім'ям загиблих українських громадян буде платити РФ

Обидва ці нові претенденти на гроші від розподілу газу – це фактично одна й та сама компанія Нафтогаз. Отже тепер до поділу грошей приєднали ще й Нафтогаз.

Якщо порівняти як було дотепер, і як буде, то порівняння виглядатиме таким чином:

Облгази тепер ділитимуться грошима з Нафтогазом: що зміниться для споживачів

Чому Нафтогазу дістанеться частка платежів?

Справа в тому, що дотепер послуги з балансування операторам ГРМ (облгазам) надавала ОГТСУ (газотранспортна система України). Однак з листопада 2021 ОГТСУ перестала надавати облгазам ці послуги. А на зміну їй прийшов Нафтогаз, на якого урядом покладені такі спеціальні зобов'язання. Тому цілком природно, що Нафтогаз внесли до списку тих, хто має право на частину грошей за розподіл газу.

Таким чином, у серпні 2022 року було внесено зміни до статті 40 ЗУ "Про ринок природного газу", в якій описано порядок розщеплення грошей зі спеціального рахунку газорозподільної компанії (скільки кому дістанеться).

Отже, у новій редакції ця стаття закону виглядає так:

"Уповноважені банки здійснюють щодня перерахування коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання операторів газорозподільних систем, згідно з нормативами розподілу коштів, що надходять як плата за послуги розподілу природного газу від споживачів, затвердженими НКРЕКП, виключно на:

1) поточний рахунок суб’єкта ринку природного газу, на якого покладаються спеціальні обов’язки з реалізації природного газу операторам газорозподільних систем;

2) поточний рахунок постачальника «останньої надії» (щодо періодів постачання з листопада 2021 року по лютий 2022 року);

3) поточний рахунок оператора газорозподільної системи;

4) поточний рахунок оператора газотранспортної системи".

Таким чином, облгази ніхто не усуває з ринку газових послуг. Вони, як і раніше, виконуватимуть свої функції і отримуватимуть за цю роботу свою частку грошей.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Що зміниться для споживачів?

Для споживачів все має залишитись незмінним. Принаймні, уряд встановив мораторій на підвищення тарифу з розподілу газу. А отже, розмір плати має для споживачів залишитися незмінним. А подальший розподіл цих коштів – це вже справа гравців газового ринку, і нас, споживачів, вона не стосується.

Нагадаємо, клієнти Нафтогазу скаржаться, що деякі їхні платежі за газ компанією не враховані. Чому та відбувається – невідомо, але постачальник обіцяє розібратись із кожним випадком окремо.