Курячі яйця класифікуватимуть за європейськими стандартами та застосовуватимуть до них жорсткі вимоги. Нові правила на ринку яєць набудуть чинності лише через п'ять років - з 1 січня 2028-го. Та вже зараз в уряді розробили пакет вимог до яєць, і спеціалістам пропонують долучитися до обговорення проекту наказу. На обговорення теми яєць українцям дали майже місяць – до 26 лютого 2023 року.
Відповідний проект наказу "Про затвердження Вимог до курячих яєць" розробило Мінагрополітики.
Відповідно до цього наказу вимоги до курячих яєць, зокрема, стосуватимуться:
- сортування яєць за їхньою якістю та вагою;
- штампування яєць, маркування упаковок (контейнерів) і транспортної тари для яєць, контейнерів для промислових яєць та надання інформації споживачеві у разі поштучного продажу яєць;
- пакування та перепакування яєць, а також вимог до записів, які повинні вести оператори ринку.
Зокрема, курячі яйці розділять на два класи: А і В. Яйця класу А, звісно, повинні бути взірцевими в усьому. У них має бути чиста шкаралупа та малорухливий жовток без чітких контурів, що свідчить про свіжість продукту. Вони також не повинні мати ніякого стороннього запаху.
Їх також розділять за вагою, запровадивши чотириступеневу градацію:
- S (малі): яйця, вага яких становить менш як 53 г;
- М (середні): яйця, вага яких становить 53 г і більше, проте менш як 63 г;
- L (великі): яйця, вага яких становить 63 г і більше, проте менш як 73 г;
- XL (дуже великі): яйця, вага яких становить 73 г і більше.
Решті яєць, які за критеріями "не дотягуватимуть" до класу А, більш нічого не залишатиметься, як увійти до класу В.
Дотримання цих вимог дозволить просувати український товар на європейському ринку. Крім того, це дозволить забезпечити якісним сертифікованим продуктом вітчизняного споживача, а також створить здорові конкурентні умови на внутрішньому ринку для всіх виробників цього продукту. І, звичайно, це дозволить наблизити українське законодавство до європейських стандартів… Кури в шоці.
Отже, яйця за 170 гривень, які закуповувало Міноборони для харчування бійців ВСУ, очевидно, належали б до класу А, а за вагою, то було б ХХХL.