В Україні планують змінити податки на зарплату. Змінити оподаткування заробленого мали намір вже з 2023 року. Та очевидно, в наступному році це не станеться. Влада не зважиться ламати систему оподаткування під час війни.
Що та як влада планує змінювати в оподаткуванні доходів населення, розповів голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Вже з 2023 року влада планувала почати зміни в оподаткуванні зарплати, каже нардеп. Але через війну, найвірогідніше, цей процес розпочнеться пізніше. І можливо, ідеологи податкових змін відкоригують свої власні плани з урахуванням особливостей повоєнного періоду. Та в будь-якому випадку влада має намір іти шляхом зменшення податкового навантаження на зарплату українців.
"Я вже не думаю, що це станеться з 2023 року. Однак від цієї ідеї не відмовилися. Але всі повинні розуміти: те, що ми робимо у фінансовій політиці, слід узгоджувати з європейською рамкою, а також з нашими партнерами. Я не виключаю, що ідея буде видозмінена, але так чи інакше впроваджуватиметься", – каже Гетманцев.
Коли можна буде розпочати цей процес, Данило Гетманцев не береться прогнозувати. Це залежатиме від успіхів українських військових на фронті, від того, коли закінчиться війна, та як країна буде відроджуватись після війни.
До війни у влади було дві моделі скорочення податків на зарплату. Одна з них передбачала скасування військового збору, а також об'єднання Єдиного соціального внеску (ЄСВ) з податком на доходи фізичних осіб (ПДФО). За другою моделлю передбачалось скорочення ПДФО із теперішніх 18 до 10%.
Звісно, обидва варіанти можливі лише за умови повної детінізації сфери праці. Тобто, за умови, що всі будуть офіційно працевлаштовані, і що зарплат не виплачуватимуть у конвертах, а все буде легалізовано. Звідси й жорсткі вимоги влади щодо встановлення касових апаратів і повної фіскалізації трудових відносин.
"Якщо суспільство готове платити 10%, але взагалі відмовиться від ухилення: від зарплат у конвертах, від схем із зарплатними "ФОПами", ми це робитимемо. Якщо його немає, будемо перебувати в нинішній середньовічній парадигмі й виводити зарплати з тіні іншими методами", – ще тоді наголошував Гетманцев.
Нагадаємо, в уряді намагаються домовитись про мінімальну зарплату на 2023 рік. Частина урядовців - за те, щоб мінімалку підвищувати, незважаючи на війну. Але інша частина вважає, що підвищення зарплат, пенсій та інших соціальних виплат зараз не на часі.