Земля сільськогосподарського призначення, незалежно від форми її власності, на період дії воєнного стану частково надходить у розпорядження держави. Звісно, держава не має права змінювати власника приватизованої землі. Але вона може вирішувати питання щодо її оренди, навіть якщо у власника були інші плани на свій земельний пай.
В умовах війни, коли кожен день може стати вирішальним для перемоги, продовольча безпека країни не менш важлива, ніж її оборонна міцність. Тому бюрократичні земельні процедури, які цілком виправдані у мирний час, зараз неприйнятні.
Розпочався новий сільськогосподарський сезон. А отже, щоб забезпечити країну продовольством на цей і наступний роки, слід приймати миттєві рішення. Зокрема ті, що стосуються землі сільськогосподарського призначення. Вона має працювати – вся, до останнього клаптика.
Саме тому Верховна Рада ухвалила Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану", який набув чинності 7 квітня. Цей закон спростив державі доступ до сільськогосподарських земель і дав їй повноваження частково розпоряджатись приватними земельними паями.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Зокрема, новий закон вводить автоматичне поновлення на 1 рік дії договорів на використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності.
Чому була заапроваджена така законодавча норма?
За півтора місяці війни понад 10 мільйонів українців були змушені покинути місця свого проживання і переселитись туди, де спокійніше. Зокрема, в країні зареєстровано 6,4 млн внутрішніх переселенців, і ще 3,7 млн українців тимчасово виїхали за кордон.
Багато з цих людей є власниками земельних паїв, які здають свою землю в користування іншим особам, що її обробляють. І в багатьох випадках термін дії орендних договорів міг скінчитися саме зараз, коли почалась війна. Отже, відповідно до закону, ці договори мали бути або продовжені, або припинені. Адже тільки власник знає, які в нього були плани на його землю.
Однак зараз не час відволікатись на юридичні процедури. Тим більше, що в багатьох випадках, землевласник знаходиться далеко і не має технічної змоги розпоряджатися своєю землею. Саме тому держава і прийняла таке рішення – автоматично поновити дію всіх договорів про використання землі сільськогосподарського призначення усіх форм власності.
Нагадаємо, у зв'язку з війною в Україні скасували земельний податок та орендну плату за землю.