Затримка виплат ВПО: деякі переселенці ще не отримали ні копійки від початку війни

Деякі переселенці ще отримали жодної копійки державної допомоги від початку війни. Навіть більше, багато з них ще навіть не мають довідки ВПО, хоча подавали заяву на її отримання вже не раз. Влада не дає чіткої відповіді, з якої причини так сталося. Версії озвучувались різні. Та вже найближчим часом переселенцям обіцяють видати довідки і віддати все заборговане за кілька місяців.

Затримка виплат ВПО: деякі переселенці ще не отримали ні копійки від початку війни - today.ua

Така інформація з'явилась у Facebook Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Там відбулась нарада з питань виплати допомоги ВПО під головуванням віце-прем'єрки Ірини Верещук.

На нараді, зокрема, йшлося про те, що деякі українці, які подавали заяви на отримання статусу ВПО та виплату допомоги через застосунок Дія, досі не отримали ні статусу ВПО, ні жодної копійки допомоги. Дехто чекає обіцяних виплат вже чотири місяці. Притому люди не змогли отримати від влади вичерпної  відповіді, чому так сталося, на якому етапі загальмувала їхня заява, і коли нарешті вони отримають гроші.

Водночас, не маючи статусу ВПЛ, вони не можуть отримати не лише державної допомоги, але й тих грошей, які дають переселенцям міжнародні організації.

"Я з родиною зовсім нічого ще не отримала, всі телефони обірвала, десь слухавку не беруть, десь постійно зайнято, а десь перекладають відповідальність на інших та на відсутність грошей та робочих рук. Але є люди, які отримали за 3 місяці, наприклад, а моя родина зовсім не отримала. Тож як це? А ми вже вдруге переселенці і всі кричали, що таким, як ми, все автоматично, нічого заново не треба оформляти. То де ж?", - запитує одна переселенка.

Затримка виплат ВПО: деякі переселенці ще не отримали ні копійки від початку війни

Кілька місяців переселенців заспокоювали, що їхні заяви вже в роботі, і вони от-от мають отримати свої гроші. Затримки пояснювали тим, що через великий наплив біженців працівники соцзахисту не мають змоги вчасно обробити всі заявки. Тепер, якщо судити з результатів наради у Мінреінтеграції, з'ясувалось, що не змогла адекватно спрацювати Дія.

"Вирішили: Мінсоцполітики та Мінцифри спільно вдосконалять функціонал Дії. А саме: щоб ВПО могли через цей застосунок знятись з обліку та змінити адресу фактичного місця проживання при повторному переміщенні", - повідомили в інформації від Мінреінтеграції.

Дехто з людей вже встиг повернутись з евакуації у свої домівки. Під час перебування на заході країни вони витратили останні гроші на оренду житла, за яку деякі "щирі" співвітчизники дерли непомірні ціни. Тепер їм треба ремонтувати свої домівки та заново обживати їх. І невиплачені суми, що вони мали отримати як ВПЛ, зовсім би їм не завадили. Тепер цим людям, які подавали заявки через Дію, радять заново звернутись у ЦНАПИ. Мовляв, там усе залагодять.

"ВПО, які подавали заяви через Дію до 30 квітня 2022 р. та не отримали довідку і допомогу, в разі повторного подання документів до органу соціального захисту або ЦНАПу зможуть отримати і те, й інше – з дати подачі заяви в Дії", - радять переселенцям у Мінреінтеграції.

Люди вкрай обурені такою перспективою. Адже багато хто вже повернувся додому, і тепер ї знову доведеться їхати на захід країни, аби там заново подати заяву у ЦНАПі.

"Тепер нам, ВПО зі знищеного Ірпеня, які подавали заяву через Дію 20 квітня, і які досі не отримали ні виплат, ні довідки, і яких три місяці кормили обіцянками, що ось-ось, ще трохи, зачекайте, бо наші міністерства невпинно працюють на вирішенням косяка, - треба сідати в машину, заправлятися на останні гроші і їхати до органу соціального захисту за 500км, де в березні були в евакуації, щоб нарешті отримати довідку? До речі талончик на прийом видають на наступний місяць. Це так вирішилось питання? Чудова діджиталізація. Нічого не скажеш", - пише жителька зруйнованого Ірпеня.

Затримка виплат ВПО: деякі переселенці ще не отримали ні копійки від початку війни

Зрештою, як підсумувала Ірина Верещук, "затримка виплат ВПО неприпустима". Віце-прем'єрка поставила завдання перед Мінсоцполітики та Мінцифри негайно ліквідувати вузькі місця та вирішити всі питання.

"Люди, які перебувають у скрутному становищі, залишились без домівок та підтримки близьких, не повинні чекати місяцями", – наголосила віце-прем'єрка.

Нагадаємо, ще місяць тому заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко відверто зізнався, що виплати ВПО затримують не тільки з технічних причин, а ще й через те, що в бюджеті хронічно бракує грошей.