Загальна мобілізація: в яких випадках можна відмовитись від отримання повістки

Автор: Марченко Любов

В Україні продовжується загальна мобілізація, яка триватиме до 23 серпня, якщо її ще не продовжать після цієї дати. В рамках мобілізації дедалі більше чоловіків отримують повістки до військкомату. І не завжди ці повістки були оформлені та вручені у законний спосіб.

Загальна мобілізація: в яких випадках можна відмовитись від отримання повістки - today.ua

Видання rbc.ua звернулось за роз'ясненнями до юристів, чи законне таке вручення повісток, і як має на це реагувати той, хто її отримав.

Нині немало чоловіків скаржаться, що їм почали вручати повістки  до військкомату не лише вдома та за місцем роботи, а й у громадських місцях та, навіть, у місцях відпочинку. Тож громадяни запитують, наскільки законний такий спосіб вручення повісток, хто має на це право, і чи можна відмовитись від отримання повістки, якщо її намагаються вручити в незаконний спосіб.

Де мають право вручати повістку?

У цьому питанні закон ніяк не обмежує тих, хто їх вручає. Це може статися де завгодно: за вашою адресою проживання, на робочому місці, в торговому центрі, на вулиці, в нічному клубі чи навіть під час вашого перебування у відпустці в санаторії. Тобто, де б вам не вручили повістку, це буде законно.

Популярні зараз

Німеччина відмовилася надавали винищувачі F-16 Україні: названо причину

Зеленський зробив заяву щодо “справедливого завершення“ війни з Росією

Названо найбільш надійний автомобіль Toyota у Європі

Генштаб ЗСУ відреагував на скандал із “обманом у рекрутингу“: офіційне роз'яснення

"Тому чоловік у віці від 18 до 60 років може отримати повістку і в готелі, куди приїхав у відпустку. Незалежно від того, до якої черги мобілізації він належить", - каже адвокат АО "Місечко та Партнери" Ірина Усіченко.

Хто має право вручати повістки?

А отут є обмеження. Вручати повістки мають право:

  • співробітники військкомату;
  • представники органів місцевого самоврядування;
  • представники органів внутрішніх справ;
  • керівники підприємств та установ.

При цьому не допускається передача повістки через "треті руки". Її мають вручити призовнику особисто, а той, кому вона призначена, повинен своїм підписом засвідчити, що її отримав. Якщо ж людина відмовляється її брати, то має бути складений акт про це в присутності двох свідків.

Загальна мобілізація: в яких випадках можна відмовитись від отримання повістки

На цьому список людей, які мають право вручати повістки, вичерпується.

"Цей перелік є вичерпним. І це значить, що будь-які інші органи або посадові особи не мають права вручати повістки. Наприклад, коли це намагається зробити співробітник поліції, представник територіальної оборони міста, ВСУ, Національної гвардії або будь-яка інша особа, це є незаконно. Тоді від отримання повістки ви можете відмовитись без будь-яких правових наслідків", - каже адвокат юридичної консалтингової компанії "Де-юре" Юрій Сергієнко.

Як буває на практиці?

Нерідко на практиці виходить по-іншому. Усі ці люди мають при собі порожні бланки повісток, які заповнюють у присутності того, кому мають намір її вручити. При цьому на порожньому бланку вже може стояти підпис керівника територіального центру комплектування (воєнкома). Така повістка, виписана людиною, яка не має на це повноважень, вважається недійсною.

"Адже рішення про виклик особи тоді фактично приймає не керівник територіального центру комплектування, а посадова особа військкомату або органу місцевого самоврядування. А вони мають право тільки доставляти й вручати повістки", - роз'яснив адвокат.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Що робити у випадку, якщо вам намагаються незаконно вручити повістку?

Перш за все, треба все ретельно занотувати: ім'я та посаду того, хто виписує вам повістку, а також зняти на відео порожній бланк, який заповнюють при вас. Якщо у вас на руках будуть такі докази, то ви легко доведете, що повістку вам вручили незаконно. Назвіть також на фоні відео дату вручення повістки, а також дані про тих, хто її приніс. Тоді ви зможете довести, що отримали повістку незаконно.

Нагадаємо, в Раді підготували закон щодо позбавлення свободи окремих призовників, які не з'явились у визначений час до військкомату.