За кіло – 80 гривень: в Україні значно подорожчає гречка

Автор: Марченко Любов

Вже до кінця поточного року гречка може вирости в ціні до 80 гривень за кілограм. Така нечувана ціна на цю крупу цілком реальна, кажуть аналітики аграрного ринку. За минулий рік ця крупа подорожчала більше ніж на третину. Вартість кілограму гречки в торговій мережі зараз становить 25-30 гривень.

За кіло – 80 гривень: в Україні значно подорожчає гречка - today.ua

І цьогоріч для росту ціни на гречку є всі передумови, вважає виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий.

Які чинники можуть спричинити підвищення ціни на гречку

В Україні катастрофічно бракує гречки власного виробництва. За останні 4 роки площі, на яких сіють цю культуру, в нашій державі скоротилися втричі. Торік гречку було посіяно на 77 тисячах гектарів, тоді як Україні для власних потреб треба сіяти, як мінімум, 150 тисяч гектарів.

В Україну вільно надходить гречка з-за кордону, зокрема, з Казахстану, з яким у нас є угода про вільну торгівлю. Щоправда, з Казахстану йде гречка не казахська, а російська, вирощена в Алтайському краї. Вона залізницею надходить у Казахстан. Там її фасують у пакети з казахськими вихідними даними, і далі крупа йде в Україну вже як казахська.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

Як накопичити заощадження за мінімальної зарплати: лайфхак для українців

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Ще одна причина подорожчання гречки – карантин, який триває вже другий рік. Рік тому, як тільки він почався, ажіотажно підвищився попит на крупи, і в першу чергу – на гречку. Торгові мережі швидко відреагували на це підвищенням ціни.

За кіло – 80 гривень: в Україні значно подорожчає гречка

Виробникам вигідніше, щоб гречка була дешевша

Однак через надмірні апетити торгівців згодом попит на крупи різко впав. Люди користуються тим, що було закуплено наперед. А новий товар не квапляться брати через надто високу ціну. Виробники гречаної крупи скаржаться, що зараз попит на неї впав у 2-3 рази.

"Виробник теж не зацікавлений, щоб продукт був дорогий. Крупові заводи працюють все ж таки на обороті, а не на ціні. У них заробіток у відсотковому відношенні на кілограмі той самий при ціні 10 гривень кілограм, і 30 гривень. Усі зацікавлені, щоб просто була стабільна ціна", - каже Сергій Громовий.

Цьогоріч гречку в Україні почнуть сіяти пізно, аж після 1 травня, каже аналітик. Причина такої пізньої сівби – аномально холодна весна. За прогнозами, мають сіяти трохи більше ніж торік: 80 тисяч гектарів замість торішніх 77. Але й такої площі замало, щоб задовольнити внутрішній попит на гречку.

Якщо посіви не збільшать, гречка буде дорога

Втім, уряд пообіцяв аграріям дотацію. Ймовірно, що вони ще збільшать заплановану площу посівів хоча б до 150 тисяч гектарів. Тоді можна буде зафіксувати ціну на гречку в магазинах на рівні 30 гривень за кілограм.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"Якщо залишиться заплановані 80 тисяч гектарів, то гречка поступово дорожчатиме. Вартість може сягнути 80 гривень. Уже зараз є ціна 60 гривень, тому 80 — цілком реально", — припускає аналітик.

Нагадаємо, гречка приносить велику користь людському організму.  Разом із тим, є окремі застереження щодо її вживання. Так, улюблена багатьма гречана каша з молоком насправді не така вже й корисна. Справа в тому, що для перетравлювання гречки і молока потрібні різні ферменти. Тому таке поєднання двох продуктів може викликати нетравлення шлунку.