Питання оподаткування для багатьох українських громадян у Європі виявилося доволі актуальним. Багато хто з них змушений сплачувати податки і до бюджету держави, що їх приймає, і в Україні, якщо, як і раніше, працюють на українського роботодавця. При цьому подвійне оподаткування своїх доходів за кордоном можна уникнути. Юристи розповіли, як саме це зробити.
Так, для початку українським біженцям потрібно визначитися, де вони планують надалі жити, і вже потім відстоювати своє податкове резидентство у тій чи іншій країні.
Адже якщо ви плануєте пересидіти в Європі півроку чи рік, а потім повернутися до України, тоді немає сенсу сплачувати податки в іншій державі. Перші півроку проживання в будь-якій країні ви не є податковим резидентом. Якщо змінювати країну проживання кожні півроку, іноземні податкові органи не претендуватимуть на податки із вашої зарплати.
Однак, якщо ви хочете жити в Європі та відстояти своє українське податкове резидентство, юристи рекомендують підготуватись та зібрати докази наявності центру економічних інтересів в Україні, де ви наразі не проживаєте. Це може бути довідка щодо сплати податків в Україні, сертифікат податкового резидента України, українська "прописка", докази про наявність працюючого ФОП, зареєстрованого в Україні; квитанції про оплату комуналки, тощо.
Якщо ви плануєте залишатися жити в Європі, то найпростішим способом не сплачувати податки в Україні є працевлаштування у новій державі чи переоформлення свого бізнесу. Вам доведеться закрити український ФОП (якщо на вас оформлено), погасивши всі борги зі сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску) та єдиного податку, а також подавши відповідні декларації.
У різних країнах діють свої правила оподаткування та становлення податковим резидентом.
Раніше повідомлялося, які податки мають сплачувати офіційно працевлаштовані українці у Польщі, Німеччині, Італії та Іспанії.