Today.ua

Взамін зруйнованого житла українцям можуть дати квартири в новобудовах ще до зими

Українців, які втратили дах над головою через війну, можуть ще до зими заселити у квартири в новобудовах. Адже зруйноване житло не встигнуть відновити до початку холодного сезону.

Таку думку висловив директор аналітичного центру Cedos Іван Вербицький.

За приблизними підрахунками, в Україні частково або повністю зруйновано внаслідок війни 116 тисяч житлових будинків. Без даху над головою залишилось близько 3,5 млн українців. Звісно, що забезпечити цих людей житлом взамін втраченого цьогоріч держава не зможе. Водночас, із кожним днем ми наближаємось до зими. А отже, людей потрібно кудись переселяти зі спортзалів і літніх будиночків, де вони тимчасово проживають.

Тим часом, в країні є немало квартир у новобудовах, які досі стоять неспроданими. Під час воєнного стану держава може залучити цей житловий фонд для поселення сімей, які втратили дах над головою.

"Йдеться про непродані квартири у новобудовах. Це може бути один з варіантів, застосований на недовгий час, наприклад, до моменту, коли у держави з’являться гроші, щоб викупити ці квартири. При цьому інтереси забудовників посунуть на деякий час, вилучивши у них непродані квартири, які простоюють, поки люди живуть у спортзалах", - заявив аналітик.

Він вважає, що держава мусить будь-що надати людям, які стали безхатченками через війну, хоча б тимчасове житло. Якщо вони й надалі залишатимуться без помешкання, це може стати гострою соціальною проблемою.

Отже, держава має реально оцінювати свої можливості і відповідно шукати варіанти для забезпечення громадян помешканнями взамін зруйнованого житла.

Іван Вербицький каже, що забудовники можуть і повинні підставити плече державі у вирішенні цієї гострої проблеми. Тим більше, що їм не пропонують віддавати квартири задурно, а просять просто зачекати з оплатою. Чекати доведеться приблизно 3 роки: держава не зможе розрахуватись раніше. Але змушувати людей другу зиму поспіль жити в спортзалах, поки в країні стоять пусткою багато квартир у новобудовах – аморально, вважає аналітик.

Тим часом, українцям, які можуть самотужки відремонтувати свої пошкоджені домівки, радять не чекати на допомогу від держави, а братися за роботу Але спершу треба зафіксувати масштаби руйнувань і приблизну вартість відновлення. Держава повертатиме ці гроші за рахунок конфіскованих російських активів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ