Військовий стан та мобілізацію в Україні продовжили до 19 лютого. Це означає, що більшість чоловіків віком від 18 до 60 років залишаються військовозобов'язаними і не можуть виїхати за кордон. Однак, є категорії чоловіків, які не підпадають під призов, а також ті, хто може оформити собі тимчасовий виїзд і виїхати з України.
Як відомо, за період війни багато чоловіків поїхали та повернулися на територію України. Йдеться про волонтерів та чоловіків-водіїв. Дозвіл на виїзд вони законно отримали через систему "Шлях". Про її особливості розповіла юрист Регіонального центру з надання БВПР у Сумській області Яна Кравець.
Система "Шлях", за допомогою якої водії призовного віку можуть перетинати кордон, якщо вони перевозять гуманітарну допомогу чи медичні вантажі, запрацювала в Україні 17 березня 2022 року. Дозволи видаються терміном максимум на 30 днів.
Виїзд за цією програмою дозволяється виключно водіям, які виконують перевезення для потреб Збройних Сил, інших створених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами за наявності відповідного обґрунтування обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для них перевезення у листах від будь-якого з таких органів, підприємств, установ, організацій, установ: військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних установ; відправників чи одержувачів гуманітарної допомоги.
За результатами опрацювання звернень відповідна обласна державна адміністрація приймає рішення про виїзд за межі України водіїв, які виконують перевезення гуманітарних вантажів, потім вносить відомості до інформаційної системи "Шлях", адміністратором якої є Укртрансбезпека, а також надсилає листа до Державної прикордонної служби України.
Державна прикордонна служба України приймає рішення про пропуск водія за межі державного кордону України на підставі витягу з розпорядження відповідної обласної військової адміністрації про надання дозволу на виїзд (у паперовому чи електронному вигляді) та наявності відповідних відомостей в інформаційній системі "Шлях".
Раніше повідомлялося, що одній категорії українських чоловіків збільшили термін перебування за кордоном.