Військовий облік для українських жінок: названі спеціальності, що підлягають мобілізації

В Україні встановлено нові правила військового обліку для жінок, згідно з якими українки певних спеціальностей можуть бути мобілізовані за власним бажанням. Усі розмови про нібито примусове відправлення жінок на фронт є чутками.

Військовий облік для українських жінок: названі спеціальності, що підлягають мобілізації - today.ua

З 5 січня 2023 року в Україні діє "Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений". У ньому сказано, що жінок із медичною спеціальністю буде поставлено на військовий облік з 2026 року. Водночас жінки решти спеціальностей зможу також стати на облік, але вже добровільно.

Таким чином, до 2026 року навіть для українок, які мають медичну спеціальність, за якою вони можуть бути мобілізовані, не буде обов'язкової постановки на облік. Цю інформацію підтвердила заступник міністра оборони Ганна Маляр.

Деякі жінки-медики отримали повістки для явки до ТЦК. Однак такі повістки потрібні лише для того, щоб уточнити дані. При цьому немає нічого нового у тому, що жінок-медиків викликають у військкомати. Ця норма існувала й у мирний час. Згідно з законом, жінки-медики повинні кожні п'ять років проходити звірку даних у військкоматі. Просто більшість цього не робили.

Військовий облік для українських жінок: названі спеціальності, що підлягають мобілізації

На сьогоднішній день в Україні мобілізація жінок не відбувається. Ті жінки-медики, які перебувають на фронті, пішли туди волонтерами. Загалом на війні знаходиться близько 5000 українських жінок.

Список медичних спеціальностей, які підлягатимуть обліку з 2026 року

Згідно з наказом Міноборони, обов'язковій постановці на військовий облік та мобілізації підлягатимуть жінки таких спеціальностей:

 • біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
 • фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров'я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія та експертиза;
 • оператори медичного обладнання, робітники, які обслуговують обладнання з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів у охороні здоров'я;
 • професіонали в галузі наук про життя та медичні науки, а також медицини (крім медичних сестер);
 • професіонали медико-профілактичної справи; науковці;
 • допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер);
 • професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології;
 • патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, спеціалісти в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали у галузі сестринської справи та акушерства;
 • інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства);
 • стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
 • медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, які асистують професіоналам, асистенти професіоналів-акушерів;
 • професіонали у галузі лікувальної справи, стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, фармації, провізори.

Раніше повідомлялося, як відбувається мобілізація багатодітних батьків, і хто має право на відстрочку.

ДЖЕРЕЛОnv.ua