Під час мобілізації повістки видаються всім громадянам віком від 18 до 60 років. При цьому, якщо хтось із них має відстрочку від служби, то, прийшовши у військкомат, цей документ потрібно пред'явити. Трапляються випадки, коли працівники військкоматів відмовляються приймати відстрочку та намагаються мобілізувати призовника. Адвокати розповіли, як захистити свої права у таких випадках.
Призовники, які мають відстрочку, можуть зіткнутися у військкоматі з такими труднощами:
- відмова взагалі прийняти документи, що аргументують надання відстрочки військовозобов'язаному;
- приймають заяву, але відмовляються ставити відмітку звідси;
- приймають заяву, але відмовляються військовозобов'язаному на руки видати довідку;
- вимагають надати документи, які для отримання відстрочки не потрібно надавати.
За словами адвоката Анастасії Іванченки, найчастіше ТЦК не приймає документів про відстрочку у призовників, які мають дружину з інвалідністю. Хоча цей пункт у Законі про мобілізацію прописано. Отже, відстоювати своє право призовник просто зобов'язаний.
Щоб підтвердити своє право на відстрочку, призовнику необхідно надати відповідні документи:
- про інвалідність родича (довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою № 157-1/о, посвідчення, що підтверджує відповідний статус, пенсійне посвідчення по інвалідності, посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги по інвалідності, які не мають права на пенсію або соціальну допомогу);
- що підтверджують родинні зв'язки;
- копії паспортів (військовозобов'язаного та родича з інвалідністю (1-2 сторінки).
Прихід у військкомат спільно з юристом дуже впливає на співробітників, зазначає адвокат. Вони оперативніше починають реагувати порушення прав військовозобов'язаних і військовослужбовців.
У будь-якому разі, кожен призовник, отримавши повістку, має з'явитися до військкомату. За наявності документів, що дають право на відстрочку, їх треба взяти із собою.
Раніше повідомлялося, коли почнеться цільова мобілізація в Україні, та як стати добровольцем.