Закон, що передбачає відшкодування громадянам за житло, зруйноване та пошкоджене внаслідок війни, вже ухвалено Верховною Радою та відправлено на підпис президенту. До другого читання в цей закон депутати внесли докорінні зміни, відповідно до яких компенсація за зруйноване та пошкоджене житло буде також доступна жителям окупованих територій.
Про те, які зміни депутати внесли до закону, розповідає Соціальна інформаційна платформа.
Якщо Володимир Зеленський підпише цей закон, то жителі окупованих територій також матимуть право на компенсацію за зруйноване житло. Причому, такого права вони набудуть ще до звільнення території, на якій проживають.
Про це, зокрема, написав у Telegram-каналі Маріупольської міськради мер Маріуполя Вадим Бойченко.
Популярні зараз
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Після внесених змін до проекту закону жителі окупованих територій також мають можливість отримати компенсацію. 57 тисяч маріупольських родин залишилися без житла, це майже 200 тисяч людей. Документ дає надію маріупольцям і українцям на те, що їм відшкодують втрати", - написав мер окупованого міста.
Він також зауважив, що маріупольська влада вже готова надати докази руйнування того чи іншого будинку. Для цього мають намір використати супутникові знімки.
Українці можуть залишитися із сертифікатами, але без житла
Водночас, в експертів та й у пересічних українців є чимало запитань до ухваленого закону. Зокрема, щодо механізму використання житлових сертифікатів. Їх вирішили видавати українцям замість втраченого житла. Хоча, в першій редакції законопроекту передбачалось, що держава будуватиме своїм коштом нове житло, та заселятиме туди людей, які втратили свої домівки. Та згодом було вирішено замінити будівництво житла житловими сертифікатами.
З одного боку така ідея начебто слушна. Держава позбавляє українців "кріпацтва", що зобов'язувало громадян брати те, що дадуть, і там, де дадуть. Зараз, із сертифікатами, українці матимуть вибір, на що їм витратити гроші, які буде закладено в сертифікат: на придбання готової квартири, на інвестиції в нове будівництво чи взагалі на зведення садового будиночка в якомусь дачному селищі.
Але, по-перше, є запитання до суми грошей, яка буде на сертифікаті. Адже сертифікат розрахований на 5 років. А за 5 років при теперішній інфляції компенсаційні гроші перетворяться на папірці. Адже індексація цих сум не передбачена.
По-друге, новий закон залишив "за бортом" українців, які вже відремонтували і відбудували зруйноване житло власним коштом. Для них взагалі ніякі компенсації не передбачені. Хоча до ухвалення закону держава усіляко заохочувала громадян ремонтувати свої будинки за власні гроші. Мовляв, згодом усе їм відшкодують. Але тепер кажуть, що відшкодування можливе тільки з тих репарацій, які колись гіпотетично заплатить РФ.