Today.ua

В уряді визнали, що наразі немає змоги знизити ціни на продукти

Знизити ціни на продукти завдяки запровадженню нульової ставки ПДВ на них не вдасться. Натомість, якщо ПДВ все-таки буде скасовано, споживач отримає ту саму або майже ту саму вартість продуктів, а бюджет недоотримає велетенську суму грошей.

Таку думку висловила під круглого столу у Торгово-промисловій палаті України заступниця міністра фінансів Світлана Воробей. Але, власне, це не її приватна думка, а позиція Мінфіну.

"Наша стовідсоткова впевненість у тому, що питання зростання вартості харчових продуктів не буде вирішене шляхом зниження ставки ПДВ", - сказала чиновниця.

Таким чином, Мінфін вважає недоцільним запровадження нульової ставки ПДВ на харчові продукти, яке пропонують депутати Верховної Ради. У парламенті знаходиться на розгляді законопроект, яким пропонується фактично скасувати податок на додану вартість на харчові продукти строком на 6 місяців.

Аргументи авторів законопроекту цілком зрозумілі. В Евросоюзі з 1 липня 2022 року запроваджують нульову ставку ПДВ на всі продукти харчування. Через це українські законотворці побоюються, що українські товари стануть зовсім неконкурентоспроможними на європейському ринку. Тому вони пропонують нам також не відставати і скасувати ПДВ на харчові продукти.

Однак у Мінфіні вважають, що такий крок не призведе до суттєвого зниження цін на продукти, якщо взагалі призведе. Натомість у бюджеті утвориться дірка величиною в 60 мільярдів гривень.

Водночас, шлях до зниження вартості продуктів у Мінфіні вбачають в іншому. Цього можна досягти лише шляхом зниження собівартості їх виготовлення. Але для цього слід ретельно проаналізувати всі складові собівартості, аби з'ясувати, на чому можна заощадити, вважає чиновниця.

Водночас, очільник парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія вважає, що запропонований законопроект вимагає доопрацювання. Він каже, що для роботи над ним слід залучити фахівців із Мінфіну, Мінекономіки та Мінагрополітики. Арахамія переконаний, що вже до липня цього року удосконалений законопроект може бути представлений на друге читання в парламенті.

Нагадаємо, тим часом світові ціни на продовольство досягли 11-річного рекорду і навіть не думають зупинятись. З такими темпами зростання цін на харчі людство може постати перед загрозою масштабного голоду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ