Українські банки зупиняють кредитні програми з підтримки бізнесу та іпотечного кредитування. Таким чином, пільгові програми "5-7-9" і "Доступна іпотека 7%" можуть перестати існувати. Банкіри називають причиною припинення такого кредитування невиконання обов'язків з боку держави.
Про це розповів портал minfin.
Як діє програма пільгового кредитування?
Принцип роботи цієї програми простий. Підприємцям надають пільгові кредити на розвиток бізнесу, а приватні особи беруть іпотеку під пільгові відсотки. Але фактично і в тому, і в іншому випадку відсотки нараховуються на кредит за звичайними банківськими ставками, однак частину відсоткової ставки береться компенсувати держава. Таким чином підприємець або позичальник грошей на житло отримують кредит за пільговою ставкою, а держава бере на себе обов'язок допомагати їм сплачувати відсотки.
З початком війни держава стала затримувати свою частку платежів
Із початком воєнних дій у банків почалися проблеми, пов'язані з поверненням кредитів, а у держави різко зросли видатки на військо. При цьому багато підприємств були змушені припинити роботу і звільнити працівників, що, звісно, не сприяє наповненню бюджету.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Через це Фонд розвитку підприємництва, який компенсує відсоткові ставки підприємців, почав затримувати відшкодування своєї частки платежів. Та, якщо великі банки, а тим більше банки, які містять частку державного капіталу, можуть собі дозволити зачекати з платежами, то малі та середні банківські установи зіткнулися з труднощами, яким вони не можуть дати ради. Адже вкладникам треба вчасно виплачувати гроші за депозитами, а банк не отримує запланованих фінансів.
Тому банки заявили про призупинення таких програм пільгового кредитування. Доступна іпотека ще тримається з останніх сил, а от кредитування підприємців або взагалі припинилось, або готується до зупинки.
"Борг ФРП постійно тримається на рівні 4-5-місячної заборгованості, отримання коштів є дуже неритмічним і не дає можливості банку планувати ці кошти (а плата за депозитами клієнтам здійснюється щомісяця, тобто використовуються інші джерела, що наражають банки на додаткові ризики). Звісно, за такої нестабільності отримання відсотків видача кредитів за програмою була нами припинена", — каже заступниця голови правління Банку Кредит Дніпро Тетяна Поплавська.
Схожої позиції дотримуються й інші банкіри. Водночас, великі банки поки що зберігають таке кредитування, але скільки так триватиме – невідомо.
"Наш банк наразі проводить повноцінне кредитування бізнесу… Поки що клієнтам доступні такі кредитні продукти, за якими можлива компенсація за програмою "5−7−9%": відновлювана кредитна лінія, кредит на купівлю основних засобів, проект "кредити українському бізнесу" із заставою та агросезон", — поділився член правління Приватбанку Євген Заіграєв.
Проте, що стосується програми "Доступна іпотека7%", то ПриватБанк уже заявив, що відмовляється від цієї програми і надалі працюватиме з позичальниками за програмою "єОселя".
Найбільше ризикують самі позичальники
Кредитні договори виписані таким чином, що в разі невиконання державою взятих на себе зобов'язань, про відшкодування державної частки платежу має подбати сам клієнт. Він мусить подбати про те, щоб на його рахунку вчасно були гроші на відшкодування усієї кредитної ставки. Банку однаково, де клієнт візьме гроші на відшкодування повної ставки, але вони мусять бути. Якщо ж клієнт цього не зробить, то ризикує втратити пільгу взагалі. Тоді його просто переведуть на звичайні умови кредитування, і він муситиме сплачувати повний відсоток до повного повернення кредиту.
Нагадаємо, нова пільгова іпотечна програма "єОселя" наразі доступна не всім українцям, а лише окремим категоріям громадян.