В Україні упродовж поточного року зросла ціна на свинину. Приріст ціни склав у середньому 10%. В Європі цей вид м'яса вартує набагато менше, ніж у нас.
Ще на початку року, в січні 2021, вартість 1 кілограма свинини (свіжої та охолодженої) становила в середньому 62,8 гривні. А вже у серпні за кіло такого ж м'яса виробники правили по 68,9 гривні. Відповідно зросла й вартість виробів із м'яса свиней. Так, за кілограм напівкопченої ковбаси зараз хочуть на 5,8% більше, ніж на початку року.
Експерти тваринницької галузі пов'язують таке зростання ціни на свинину не лише з подорожчанням кормової бази, але й з її неефективним використанням. Ще одна причина – низький відсоток переробки м'ясної сировини. Усе це призводить як до здорожчання самого м'яса, так і до зростання вартості на м'ясні вироби.
Нині в країнах Євросоюзу питома вага тваринницької та м'ясопереробної галузі в аграрному секторі становить 43%, тоді як в Україні цей показник дорівнює лише 21%. До речі, в стратегії розробленій теперішнім урядом, передбачене збільшення частки тваринницької галузі в агровиробництві до 50%. Причому все це – у найближчому майбутньому, до 2030 року.
А наразі ціна на свинину в країнах ЄС значно нижча, ніж в Україні. Так, у нас ціна на кілограм живої ваги зараз становить 47-48 гривень, тоді як на польській біржі CennikRolnicze середня ціна на живець - 4,32 злотих (30 гривень на наші гроші). А взагалі у них ціна на кілограм живої ваги коливається від 21 до 36 гривень.
А на німецькій біржі VEZG навіть м'ясо забитих свиней коштує дешевше, ніж в нас у живій вазі. Напівтуші кондиційних свиней там коштують по 1,25 євро/кг (40 грн/кг), а напівтуші свиноматок – по 0,77 євро/кг (25 грн/кг).
Отже, в Україні є над чим працювати, аби зробити продукцію тваринної галузі, і зокрема ціну на свинину, доступнішою для людей.
Нагадаємо, ще влітку в українській Асоціації "М'ясної галузі" пророкували поступове зниження ціни на свинину завдяки впровадженню нових технологій та нової генетики.