Незабаром в Україну може повернутись дефіцит електроенергії. Незважаючи на сезонне зниження рівня споживання, вперше може забракнути енергії влітку. Тому українців попередили про можливе повернення до графіків відключень світла.
Українці пережили надскладну зиму. РФ регулярно проводила масовані обстріли інфраструктурних об'єктів України. Та попри всі намагання ворога залишити країну без електроенергії завдяки титанічній праці енергетиків нам вдалось вистояти і відновити живлення усіх споживачів.
Про стан енергосистеми країни та майбутній дефіцит генерації пише видання РБК-Україна.
У звіті Світового банку зазначається, що 60% генеруючих потужностей України в результаті бойових дій та ракетних обстрілів зазнали пошкоджень. Також варто зазначити, що деякі електростанції знаходяться на окупованих територіях. Зазвичай літо є традиційним періодом підготовки до нового сезону холодів. Через необхідність ремонтних робіт доведеться почергово виводити енергоблоки АЕС з експлуатації, що і спричинить новий тимчасовий дефіцит в енергетиці.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"І це буде перше літо в історії України, коли нам не буде доступна Запорізька атомна електростанція, яка займала майже 25% в структурі виробництва електроенергії", - наголошують у прес-службі Укренерго.
Звісно, крім атомних станцій в країні є і великі ТЕС і ГЕС. Та всі вони наразі так чи інакше пошкоджені. Через це цього літа за їхній рахунок компенсувати дефіцит в енергосистемі не вдасться. Взагалі цьогорічні ремонтні роботи будуть чималим викликом для енергетиків. Вони будуть складнішими і потребуватимуть значно більшого часу більших грошей, ніж у попередні сезони.
Директор спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев прокоментував ситуацію, що склалася в енергетичній системі країни.
Як відомо, об'єкти енергетики України зазнали 15 ракетних обстрілів та 18 разів були атаковані дронами. До 2000 разів засоби ураження досягали своїх цілей та завдали енергосистемі тих чи інших руйнувань.
Наразі в енергетиці підтримується хиткий баланс. Незважаючи на завзяті намагання РФ зруйнувати енергосистему України, вона не тільки продовжує функціонувати, але й поступово відновлюється. Хоча агресор і досі продовжує атакувати об'єкти електрогенерації.
"Хиткий баланс означає, що в разі, якщо з якихось причин виводиться з ладу або відбувається аварійне вимкнення якогось енергоблока, то українська система потребує імпорту. Але якщо це буде аварійне вимкнення великої кількості енергоблоків - 3-4 потужністю від 300-500 МВт, то імпорт не зможе компенсувати ці втрати", - каже Геннадій Рябцев.
Директор енергетичних програм "Центру Разумкова" Володимир Омельченко, у свою чергу, зауважив: під час підготовки енергосистеми до осінньо-зимового періоду блоки атомних станцій і ТЕЦ будуть зупинятись. Та все ж, попри утворення певного дефіциту електроенергії, такої патової ситуації, яка була взимку, не прогнозується.
"Наприклад, сьогодні з 9-ти атомних блоків працюють 6, три знаходяться в ремонті. Десь в червні, липні і серпні ці блоки будуть виведені в ремонт по максимуму. Крім того, будуть виведені блоки теплових електростанцій. Тож в цей час може відбуватися певний дефіцит потужності. Я думаю, до 1 ГВт в пікові години. Але безумовно, не буде такої критичної ситуації в енергетиці, яка була в зимовий період", - каже Володимир Омельченко.
Нагадаємо, минулої осені та минулої зими українці, налякані тривалими відключеннями електрики, активно скуповували павербанки, генератори та зарядні пристрої. Наразі Росія накопичує ракети, щоб із настанням холодів знову обрушити на нашу енергосистему усі свої боєголовки. Тому експерти не радять українцям позбавлятися генераторів та зарядних станцій, які, як багатьом тепер здається, стали зайвими.