Загальні норми утримання аліментів були законодавчо закріплені Постановою Кабміну № 146 ще в лютому 1993 року. Однак у 2022 році були внесені зміни до переліку видів доходів, з яких утримуються аліменти. Це стосується і військових, які тепер мають платити аліменти майже з усіх видів своїх доходів.
Які саме виплати враховуються при стягненні аліментів з військових, роз'яснили в Координаційному центрі з надання безоплатної правової допомоги.
Отже, з початком повномасштабної війни в Україні багато чоловіків стали на захист батьківщини. Серед них є чимало платників аліментів, які в цивільному житті мали значно менші заробітки і, відповідно, сплачували менші суми. Декого з них бентежить, що тепер доводиться платити значно більше. Чоловіки вважають, що держава вираховує з них зайві гроші. Отже, щоб розвіяти всі сумніви, у Координаційному центрі роз'яснили, з яких доходів військового стягуються аліменти на користь його дитини.
Грошові виплати, які отримують військовослужбовці складаються з таких надходжень:
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
- щомісячних основних видів грошового забезпечення;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення;
- одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Так от, раніше аліменти стягувались лише із зарплати військового. Але з 2022 року їх також стягують і з додаткових виплат, крім тих матеріальних заохочень, які виплачуються нерегулярно.
Отже, аліменти вираховують як з основної зарплати військового, так і з його додаткових фінансових надходжень за винятком тих, що платяться одноразово або вряди-годи. Таким чином, аліменти стягують і з тих 30 тисяч гривень додаткової винагороди, які платять військовим, і з тих 100 тисяч "бойових", що їх отримують бійці, які знаходяться на лінії зіткнення.
Щодо відсотку, який відраховується на аліменти, то тут у кожному окремому випадку суд ухвалює рішення в індивідуальному порядку. З-поміж інших факторів враховують також кількість дітей, на користь яких стягуються аліменти. Якщо їх є троє або більше, то можуть стягувати до половини заробітку.
Крім того, можуть стягувати до 50% заробітку у випадку, якщо в платника є заборгованість з аліментів. Проте, більше половини зарплати ні за яких умов забирати не мають права.
Щодо мінімального розміру аліментів, то він не може бути нижчим за 50% від прожиткового мінімуму, що відповідає віку дитини. Але закон рекомендує до сплати все-таки 100% прожиткового мінімуму, якщо доходи чоловіка дозволяють сплачувати таку суму. Звісно, що теперішні доходи військових дозволяють сплачувати і значно більші суми.
Прожитковий мінімум становить:
- для дітей від 0 до 6 років – 2 272 грн;
- для дітей від 6 до 18 років - 2 833 грн.
Максимальний розмір аліментів як такий не визначений, але закон каже, що сума відрахувань не повинна перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Водночас, слід також пам'ятати: якщо дитина, якій вже є 18 років, продовжує після школи навчання у виші або в закладі профтехосвіти (але обов'язково на стаціонарі), то в такому випадку на її користь держава також стягує аліменти. Але такі виплати можливі лише до 23 років.
Нагадаємо, в Міноборони пообіцяли, що з 1 лютого зарплати військовослужбовців зростуть.