В Україні зменшать розмір лікарняних: про що треба знати працівникам

В Україні стане меншим розмір допомоги з тимчасової непрацездатності. У Мінсоцполітики підготували зміни до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", відповідно до яких лікарняні мають зменшитись.

В Україні зменшать розмір лікарняних: про що треба знати працівникам - today.ua

Вносяться зміни до статті 24 цього закону. Ці зміни посилять вимоги до страхового стажу, від якого залежить розмір лікарняних. Адже відсоток виплат допомоги з тимчасової непрацездатності залежить від величини страхового стажу. Чим він більший, тим вищі лікарняні.

Зокрема, передбачені такі зміни:

  • 50% від зарплати будуть виплачувати працівникам, які мають страховий стаж менше 5 років (зараз ця норма становить 3 роки, а вище трьох уже виплачують і вищий відсоток лікарняних);
  • 60% - якщо страховий стаж становитиме від 5 до 10 років (зараз 3-5 років);
  • 70% - за наявності страхового стажу 10-15 років (зараз 5-8 років);
  • 80% - якщо страховий стаж становить 15-20 років (такого відсотку зараз немає);
  • 100 - за наявності страхового стажу понад 20 років (зараз понад 8 років).

В Україні зменшать розмір лікарняних: про що треба знати працівникам

Крім того, передбачені ще й інші зміни до закону, відповідно до яких у певні періоди лікарняні взагалі не виплачуватимуться.

В яких випадках припинятимуть виплати лікарняних

  • Лікарняні не виплачуватимуть під час простою підприємства. Але тут є одна умова. Якщо працівник пішов на лікарняний ще до початку простою, то допомогу з тимчасової непрацездатності йому, таки, будуть змушені виплатити.
  • Лікарняні також не виплачуватимуть у тому випадку, якщо тимчасову непрацездатність у медичному висновку визнано необґрунтованою.

Ще одна зміна – збільшення строку виплат лікарняних роботодавцем

Нині роботодавець оплачує зі свого рахунку перші п'ять днів непрацездатності, а вже далі, з шостого дня, виплата лікарняних лягає на плечі Фонду соціального страхування України. За новою редакцією закону планується, що роботодавець буде оплачувати десятиденний лікарняний. А виплати із ФСС настають лише з одинадцятого дня.

У Мінсоцполітики розраховують, що вже з 1 серпня  нинішнього року ці зміни до закону почнуть працювати. А з 1 січня 2022 роботодавці будуть оплачувати 10 днів лікарняних.

Нагадаємо, в Україні хочуть підвищити пенсійний вік для чоловіків і зменшити для жінок.

ДЖЕРЕЛОexo.in.ua