В Україні на розгляд парламенту надійшов законопроект, який суттєво звужує соціальні гарантії найманих працівників і збільшує навантаження на роботодавців. Відповідно до цього законопроекту лікарняні стануть меншими, і виплачувати їх в основному доведеться роботодавцям.
Крім того, законопроект передбачає посилення відповідальності за видачу лікарняних листків. Їх ретельно перевірятимуть та оцінюватимуть, наскільки обґрунтована була видача лікарняного.
Отже, які зміни чекають на лікарняні та все, що з ними пов'язано
- Листок непрацездатності буде електронним, його формуватимуть за стандартною формою. Він матиме оригінальний реєстраційний номер в єдиній електронній базі даних. Фонд соціального страхування ретельно перевірятиме, наскільки обґрунтовано були зроблені медичні висновки щодо тимчасової непрацездатності тієї чи іншої людини.
- Виплата лікарняних буде починатися за кошти Фонду з 11-го дня непрацездатності. До того, упродовж 10 днів, лікарняний працівнику буде зобов'язаний виплачувати роботодавець. Зараз діє норма, за якою роботодавець оплачує лише перші 5 днів лікарняного, а дале починає виплачувати ФСС.
- Лікарняні не надаватимуть за період простою підприємства. Але тут передбачений виняток: якщо тимчасова непрацездатність настала раніше, ніж почався період простою, то лікарняний мають виплатити.
- Розміри допомоги за лікарняним стануть меншими.
Зокрема, передбачені такі виплати за лікарняним:
- 50% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до 5 років;
- 60% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 5 до 10 років;
- 70% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 10 до 15 років;
- 80% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від 15 до 20 років;
- 100% середньої зарплати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 20 років.
На сьогодні лікарняний у розмірі 100% від заробітку виплачують людям, які мають 8+ років стразового стажу. Однак, якщо цей законопроект проголосують, то для повного відшкодування заробітку, втраченого під час хвороби, доведеться мати стаж не менше 20 років.
Крім того, законопроект встановлює також розмір допомоги на поховання. Він дорівнюватиме два прожиткових мінімуми для працездатних осіб, який є чинними на дату смерті.
Популярні зараз
У 2025 році у всіх українських школярів буде безкоштовне харчування
В Україні критично низький рівень народжуваності, - Жолнович
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Таким чином, цей закон суттєво звужує соціальні гарантії, які матиме найманий працівники. Він не мотивує працедавців до офіційного працевлаштування своїх робітників, а також зменшує розмір і можливість допомоги людині на випадок її захворювання.
Нагадаємо, в Україні хочуть змусити до офіційного працевлаштування фрілансерів. Їм обіцяють нараховувати страховий стаж, а також виплачувати лікарняні і відпустки.