Середня номінальна зарплата в Україні зросла на 3% від початку 2022 року. При цьому рівень безробіття країни на фоні війни зростає. Такі дані навела група дослідників фінансових ринків Лондонської школи економіки.
Після початку війни у лютому показник середньої зарплати в Україні поступово зменшувався. Влітку середня номінальна зарплата в Україні стабілізувалася на рівні показників 2021 року, а в жовтні 2022 року продемонструвала зростання на 3% до відповідного місяця попереднього року.
Останні дані за січень показують, що середня місячна зарплата в країні становила 14 577 гривень. З того часу офіційні статистичні публікації про ринок праці в Україні припинилися.
Дослідники відзначають значне розшарування за динамікою зарплат у приватному та державному секторах економіки на користь останнього. Так, у продуктивній економіці в перші місяці осені середні зарплати були ще на 6% нижчими за торішні, тоді як у секторі публічних послуг зростання зарплат перевищувало 20% у річному вимірі.
Прискорення інфляції фактично призвело до зниження реальних зарплат українців у 2022 році. За підсумками 10 місяців 2022 року скорочення доходів громадян оцінено в 11%. Варто зазначити, що відновлення номінальних зарплат сприяло стабілізації динаміки реальних зарплат, яка в останні місяці становить у середньому 18% у річному вимірі.
Об'єднавши отримані результати щодо динаміки середніх зарплат із даними про надходження податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), стягнутого з найманих працівників, автори дослідження отримали оцінку скорочення робочих місць в Україні у 2022 році. За їхніми розрахунками, станом на вересень, роботу втратили 13% офіційно найманих працівників, причому тенденція досі вказує на подальше звільнення робочої сили.
Результати дослідження були опубліковані у європейському дослідному центрі VoxEU/CEPR.
Раніше в НБУ спрогнозували, як зміняться зарплати та рівень безробіття в Україні після Нового року.